W eSporcie można dobrze zarobić. Fortnite daje więcej niż Ekstraklasa

Coraz bardziej widać, że eSport to nie tylko legalna ścieżka kariery dla wielu młodych zawodników, ale też często ich zarobki znacznie przewyższają zarobki sportowców z bardziej tradycyjnych dziedzin.

Publikacja: 23.10.2022 15:19

W eSporcie można dobrze zarobić. Fortnite daje więcej niż Ekstraklasa

Foto: Gra Fortnite

Aby ocenić dochody graczy wideo w szerszym kontekście, zespół MoneyTransfers.com zebrał dane na temat zarobków najlepszych graczy Fortnite i porównał je z zarobkami najlepszych polskich piłkarzy. Wyniki są uderzające: może i zarobki graczy Fortnite to ułamek całkowitych wpływów Roberta Lewandowskiego, Lionela Messiego czy Cristiano Ronaldo, ale wielu z nich zarabia więcej niż przeciętny piłkarz Ekstraklasy, co pokazuje, że granie w gry wideo to nie tylko profesja konkretna, ale też bardzo lukratywna.

Jeszcze do niedawna sumy, które można było zarobić na eSportach nie były specjalnie imponujące. Jednak wraz z rosnącą publicznością profesjonalnych zawodów wzrosła też pula nagród – dając możliwość najlepszym graczom na wygrywanie dużych pieniędzy. 12 różnych graczy Fortnite zgarnęło ponad 1 milion dolarów w wygranych zawodach.

Miliony za grę

Kyle „Bugha” Giersdorf - większość zarobków z jego wygranych pochodzi ze zwycięstwa w Fortnite World Cup 2019, gdzie zgarnął 3 miliony funtów. Wygrał też pięciocyfrowe kwoty w 10 innych profesjonalnych konkursach. Łączne wygrane w zawodach od 2019 r. to 3 475 645,05 USD.

Czytaj więcej

Haker, który ukradł nagrania Eda Sheerana i Kanye Westa trafi za kratki

David „Aqua” Wang - większość jego zarobków pochodzi z wygranej w konkursie Fortnite World Cup Duo, za którą zgarnął 1,5 miliona dolarów. Sześciocyfrowe kwoty wygrał na dwóch innych zawodach i mnóstwo pięciocyfrowych nagród w innych konkursach. Jego łączne wygrane w zawodach to dokładnie 2 161 424,23 USD.

Za drugie miejsce zawodów Fortnite World Cup Solo Harrison „Psalm” Chang zarobił 1,8 miliona dolarów. Do tych zarobków dołożył sześć pięciocyfrowych nagród, wygrywając 10 różnych turniejów. Łączne wygrane w zawodach to 1 874 588,80 USD

Shane “EpikWhale” Cotton zajął trzecie miejsce w zawodach Fortnite World Cup Solo, wygrywając 1,2 mln dolarów. Kolejne 125 000 dolarów zarobił na początku tego roku na Gamers8 2022, wraz z 16 innymi zwycięstwami w mistrzostwach podczas całej swojej kariery. Łączne wygrane w zawodach: 1 692 367,32 USD.

Emil „Nyhrox” Pedersen był partnerem Davida Wanga w zawodach Fortnite World Cup Duo, wygrywając 1,5 miliona dolarów. Startował jednak w mniejszej liczbie zawodów niż większość, na swoim koncie ma „zaledwie” trzy mistrzostwa turniejowe. Łącznie wygrał w zawodach 1 540 195,69 USD.

W Ekstraklasie najlepiej grać dla Legii

Tymczasem średnie roczne pensje najlepiej zarabiających zawodników Ekstraklasy w sezonie 2021/2022 to:

Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa) - 2.413.320 zł

Bartosz Kapustka (Legia Warszawa) - 2.130.000 zł

Filip Mladenović (Legia Warszawa) - 2.072.616 zł

Josue (Legia Warszawa) - 2.015.832 zł

Kamil Grosicki (Pogioń Szczecin) - 1.987.440 zł

Mikael Ishak (Legia Warszawa) - 1.959.048 zł

Pedro Tiba (Lech Poznań) - 1.930.656 zł

Tomas Pekhart (Legia Warszawa) - 1.873.480 zł

Adriel Ba Loua, Bartosz Salamon, Barry Douglas (Lech Poznań) - 1.845.480 zł

Flavio Paixao (Lechia Gdańsk) - 1.788.708 zł

Przeliczając te liczby po aktualnym kursie wymiany dolara, otrzymujemy średnią roczną pensję 10-ciu najlepszych piłkarzy Ekstraklasy w wysokości 400 456.35 USD. Sugerowałoby to, że piłkarze Ekstraklasy zarobili nieco więcej niż większość najlepszych graczy Fortnite w ciągu ostatnich czterech lat. Jednak w kwocie tej pominięty jest inny ważny czynnik – zawodowi gracze wideo mają do tego jeszce wiele innych wysoce lukratywnych źródeł dochodów.

Kyle „Bugh” Giersdorf prowadzi również niezwykle popularne kanały YouTube i Twitch, które mają kolejno 4,25 mln i 5 mln subskrybentów. Według szacunków branżowych jego miesięczne zarobki z Twitcha wynoszą od 8 000 do 10 000 USD, podczas gdy YouTube generuje mu podobno do 5000 USD każdego miesiąca. Dzięki temu jego dochody ze streamingu sięgają 180 000 dolarów rocznie. Wprawdzie nie ma publicznie udostępnionych danych dotyczących jego zarobków ze sponsoringu, z promowania produktów czy sprzedaży artykułów promocyjnych, ale można śmiało się domyśleć, że każdy z tych źródeł przynosi mu dodatkowo całkiem pokaźne zarobki.

Do tej pory odbyły się 23 różne turnieje Fortnite z pulą nagród wynoszącą powyżej 1 miliona dolarów. Zdecydowanie najbardziej lukratywnym z nich był do tej pory Fortnite World Cup, który wystartował w 2019 roku – oferując ponad 30 milionów dolarów w nagrodach w rozgrywkach solo i duo. Kolejny Fortnite World Cup odbędzie się już w listopadzie tego roku. Można więc oczekiwać, że zarobki graczy, które tutaj opisujemy, jeszcze dodatkowo wzrosną do końca tego roku.

- Analiza przedstawionych danych pokazuje, jak dochodowe mogą być gry wideo, co miejmy nadzieję pomoże przekonać opinię publiczną, że jest to całkiem uzasadniona ścieżka kariery. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to tylko jedna z wielu gier i, mimo iż zarobki Kyle’a Giersdorfa są imponujące, jest on dopiero 21. najlepiej zarabiającym graczem ze wszystkich eSportów - komentuje Jonathan Merry, CEO MoneyTransfers.com.

Aby ocenić dochody graczy wideo w szerszym kontekście, zespół MoneyTransfers.com zebrał dane na temat zarobków najlepszych graczy Fortnite i porównał je z zarobkami najlepszych polskich piłkarzy. Wyniki są uderzające: może i zarobki graczy Fortnite to ułamek całkowitych wpływów Roberta Lewandowskiego, Lionela Messiego czy Cristiano Ronaldo, ale wielu z nich zarabia więcej niż przeciętny piłkarz Ekstraklasy, co pokazuje, że granie w gry wideo to nie tylko profesja konkretna, ale też bardzo lukratywna.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rosyjska „stolica spa” powstanie za polską granicą
Biznes
Tony Mercer: Wielka zmiana w usługach wizowych i identyfikacyjnych
Biznes
TikTok: Bezpieczeństwo użytkowników jest dla nas absolutnym priorytetem
Biznes
Polskie miasta coraz częściej grają w zielone
Biznes
Orlen może zrezygnować z prasy i usług kurierskich. Odwrotu od fuzji nie będzie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy