Na portalu rosyjskiego Zunifikowanego Systemu Informacyjnego w zakresie zakupów publicznych pojawiła się pozycja na zakup jodku potasu w kwocie 4,85 mln rubli (82 tys. dol.). Lek stosuje się m.in. w celu ochrony tarczycy w stanach nagłego pogorszenia sytuacji radiologicznej. Zakup substancji farmaceutycznej odbywa się na zlecenie Federalnego Przedsiębiorstwa Unitarnego „Pharmzashchita” FMBA Rosji (Federalne Centrum Medyczne Rosji - największy państwowy ośrodek leczniczy w Rosji).

Kommersant przypomina, że podobne zamówienia na zakup jodku potasu pojawiły się też wcześniej. Na przełomie grudnia 2020 i marca 2021 do systemu dodano zamówienia na zakup leku za 56 tysięcy dolarów.

Czytaj więcej

Jest dziura w Nord Stream 2. Gazprom wietrzy spisek

Według najpopularniejszych w Rosji platform sprzedażowych Ozon i Wildberries od kwietnia 2021 r. do marca 2022 r. sprzedaż leku chroniącego przed promieniowaniem wzrosła o 103 proc.

Reuters napisał, że także w krajach europejskich wzrosło zapotrzebowanie na jodek potasu i inne zawierające go preparaty. Według agencji, zapasy sporządzili mieszkańcy Francji, Polski, Czech i Bułgarii, gdzie popyt na niego przekroczył dane z całego 2021 roku. W Stanach Zjednoczonych wystąpił niedobór tabletek jodku potasu. Według The Daily Mail obywatele amerykańscy obawiali się wojny nuklearnej i incydentów w jednej z ukraińskich elektrowni atomowych.