Koncern Cineworld ma na całym świecie ponad 9 tysięcy ekranów kinowych w przeszło 750 lokalizacjach i działa w 10 krajach – w tym w USA, Wielkiej Brytanii, Polsce i Izraelu. Głównym rynkiem firmy są Stany Zjednoczone, gdzie ma ona ponad 500 kin, kolejnym są Wielka Brytania i Irlandia (128 kin), a trzecim Polska z 34 kinami. Cineworld zmaga się z długiem rzędu 5 mld dolarów, co jest pozostałością pandemicznych ograniczeń w funkcjonowaniu kin.

W związku z zadłużeniem koncern potwierdził, że rozważa złożenie wniosku o upadłość w USA. Równocześnie Cineworld podkreślił, że kina „pozostają otwarte” i nie będzie „znaczącego wpływu” na miejsca pracy – koncern zatrudnia ponad 28 tys. osób na całym świecie.

Kinom na całym świecie nie pomogła pandemia – lockdowny sprawiły, że kina albo były zamknięte, albo działały w ograniczonym zakresie. Do tego wzmocniła się konkurencja ze strony serwisów strumieniujących wideo, takich jak Netflix czy HBO, a mocne wejście Disneya na ten rynek z Disney+ tylko powiększyło obawy o los kin.

Problemy Cineworld wypływają jednak w momencie, w którym można obserwować gigantyczną popularność nowych kinowych hitów. W ostatnich tygodniach „Top Gun: Maverick” zgarnął 1,8 mld dolarów w globalnym box office. Do granicy miliarda wpływów z biletów zbliżyły się też takie hity, jak „Jurrasic World Dominion” i „Doktor Strange w multiwersum obłędu”. Wielkim światowym hitem okazały się też „Minionki 2: Wejście Gru”. Jednak hity, jak się okazuje, to za mało.

Czytaj więcej

Jacht rosyjskiego oligarchy wystawiony na aukcję. Wielkie zainteresowanie

Cineworld w zeszłym tygodniu ostrzegał, że wciąż nie ma wystarczającej liczby filmów, które przyciągnęłyby widzów do kin. I widać to w statystykach – wpływy z biletów spadły w 2022 o 32 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku (czyli w porównaniu do okresu sprzed pandemii).

Koncern, informując o składaniu wniosku o upadłość w USA, nie odniósł się do innych rynków, na których działa. Wniosek składany w USA ma pozwolić firmie na kontynuowanie działalności w trakcie negocjacji z wierzycielami.

– Cineworld oczekiwałaby utrzymania swojej działalności w zwykłym trybie do czasu i po złożeniu wniosku, a ostatecznie kontynuowania działalności w dłuższym okresie bez znaczącego wpływu na pracowników – informuje koncern w cytowanym przez BBC oświadczeniu.

W Polsce kina koncernu działają normalnie. Według informacji, do których dotarła „Gazeta Wyborcza” – na ten moment nic się w ich działalności nie zmienia. Bilety na stronie i w kasach kin można kupować normalnie, seanse się odbywają.

Koncern Cineworld jest obecnie wyceniany przez rynki finansowe na 69 mln dolarów. Zadłużenie sięga 5 mld dolarów.