Akcje BYD w Stanach Zjednoczonych spadły we wtorek o 11% po tym, jak centralny system rozliczeniowo-rozliczeniowy Hongkongu odnotował ogromny wzrost o 225 milionów akcji w udziałach Citibanku w BYD, podał Reuters. To dokładna liczba akcji BYD, które posiadał należący do Buffett fundusz Berkshire Hathaway.

Berkshire nie komentuje informacji o rzekomej sprzedaży udziałów. Inwestorzy dowiedzą się czy wehikuł inwestycyjny miliardera je faktycznie sprzedał dopiero z kwartalnego raportu, który zostanie opublikowany w połowie sierpnia. Fundusz był właścicielem 20,5 proc. akcji BYD -informuje Reuters.

BYD jest na drugim miejscu pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Chinach i depcze po pietach Tesli. W zeszłym miesiącu koncern sprzedał w Chinach 69 544 pojazdów elektrycznych, w porównaniu do 78 000 sprzedanych pojazdów Tesli.

Krajowy rynek samochodów w Chinach zwolnił wiosną, kiedy to lockdowny znów zatrzymały pracowników fabryk w domach i zahamowały sprzedaż samochodów. Mimo to BYD nadal dominuje na rynki. W kwietniu firma sprzedała rekordową liczbę 106 000 nowych pojazdów, z czego ponad połowa była w pełni elektryczna. Sprzedaż firmy wzrosła o 300 procent między kwietniem 2021 a kwietniem 2022.

Analitycy przypisują odporność BYD na spadek sprzedaży „pionowo zintegrowanemu łańcuchowi dostaw”. Model biznesowy koncernu sprawił, że BYD jest mniej podatne na zakłócenia łańcucha dostaw podczas blokad, podczas gdy rywale musieli ograniczyć produkcję z powodu niedoborów chipów i baterii.

W ostatnich miesiącach rynek chiński ponownie zaczął się rozwijać. BYD podobno ma wkrótce zawrzeć umowę na dostarczanie Tesli technologię akumulatorową. BYD produkuje akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe „Blade Batteries” od 2020 roku, które montuje we własnych samochodach, ale także dla innych koncernów motoryzacyjnych.

Czytaj więcej

Chińska firma szykuje nową generację baterii dla aut elektrycznych