EY został ukarana za to, że jego pracownicy oszukiwali podczas egzaminu na licencje CPA - Certified Public Accountant. Po zdaniu egzaminu CPA osoba ta jest zwykle certyfikowana jako certyfikowany księgowy. Oznacza to, że dana osoba może zrobić coś więcej niż tylko podstawowe zadania księgowe. Kwalifikacja CPA umożliwia nadzorowanie pracy innych księgowych. W USA egzamin CPA jest kluczową kwalifikacją dla księgowych.

SEC ustalił, że 49 osób zatrudnionych z EY „zdobyło i dzieliło się” kluczem do testu egzaminacyjnego. Setki innych miało oszukiwać w celu ukończenia szkolenia związanego z etycznym aspektem CPA. EY przekonywał SEC, że nie ma problemu dotyczącego oszukiwania podczas egzaminów, mimo iż wcześniej firma została poinformowana przez jednego z pracowników o możliwych oszustwach. Wewnętrzne śledztwo w EY potwierdziło te zarzuty.

Ostatecznie EY, który wraz z Deloitte, KPMG i PwC należy do tzw. wielkiej czwórki globalnych audytorów, przyznał się do nieprawidłowości i zgodził zapłacić karę - informuje Reuters.

„Te działania nadużycie zaufania ze strony osób, którym powierza się kontrolę wielu spółek publicznych w naszym kraju. To po prostu oburzające, że ci sami profesjonaliści odpowiedzialni za łapanie oszustw dokonywanych przez klientów oszukiwali na egzaminach etycznych” – napisał w specjalnym oświadczeniu Gurbir Grewal, dyrektor ds. egzekwowania prawa w SEC. „I to równie szokujące, że firma Ernst & Young utrudniła nam dochodzenie w sprawie tego niewłaściwego postępowania” – dodał Grewal.

SEC nakazała EY zatrudnienie dwóch niezależnych konsultantów, aby pomóc w naprawie wszelkich niedociągnięć. Firma ma dokonać przeglądu polityk i procedur dotyczących etyki i uczciwości. Konsultanci mają też ocenić postępowanie EY w odniesieniu do uchybień w ujawnieniu nieprawidłowości, w tym, czy jakikolwiek pracownik EY przyczynił się do tego, że firma nie naprawiła jej wprowadzającego w błąd oświadczenia - poinformował SEC. W pierwszym oświadczeniu po ujawnieniu oszustw firma zaprzeczała, iż doszło do jakichkolwiek nieprawidłowości.