Polska wciąż zyskuje na konkurencyjności. Przejmujemy zlecenia firm z UE

W trakcie pandemii Covid-19 polskie firmy trwale przejęły część zleceń wykonywanych wcześniej przez przedsiębiorstwa z innych krajów UE.

Publikacja: 14.03.2022 17:42

Polska wciąż zyskuje na konkurencyjności. Przejmujemy zlecenia firm z UE

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

To wniosek z analizy opublikowanej w poniedziałek przez ekonomistów z Credit Agricole Bank Polska. „Polska z powodzeniem wykorzystała pandemiczny 2020 r. do trwałego przejęcia zleceń wykonywanych dotychczas przez inne kraje UE. Sukces ten został osiągnięty we wszystkich segmentach eksportu – udział Polski w całkowitym eksporcie krajów UE zwiększył się zarówno w przypadku dóbr inwestycyjnych, pośrednich, jak i konsumpcyjnych” – napisali analitycy z zespołu Jakuba Borowskiego, głównego ekonomisty CA BP.

W 2021 r. (w okresie od stycznia do listopada) Polska odpowiadała za 5,1 proc. wartości eksportu towarów ze wszystkich państw UE, w porównaniu do 5 proc. w 2020 r., 4,6 proc. w 2019 r. i 4,2 proc. średnio w poprzednich trzech latach.

To, że w 2021 r. wzrost udziału Polski w unijnym eksporcie wyhamował w porównaniu do 2020 r., wynika z tego, że w ub.r. wiele państw UE odnotowało silne odbicie eksportu po jego tąpnięciu rok wcześniej. Dla Polski z kolei 2020 r. był pod tym względem bardzo udany. W ub.r. nie mieliśmy więc do czynienia z efektem niskiej bazy odniesienia.

Czytaj więcej

Wojna nasili niedobór kadr w IT. Napływ nowych zleceń do Polski

Ekonomiści z Credit Agricole zwracają uwagę, że pandemia Covid-19 doprowadziła do reorganizacji globalnych łańcuchów wartości dodanej. Polskie firmy, jak się wydaje, były beneficjentami tego zjawiska w tym sensie, że „przejęły zamówienia realizowane wcześniej przez włoskie czy też węgierskie firmy”. Nie jest jednak obecnie jasne, czy Polska przejmowała też zlecenia obsługiwane wcześniej przez kraje spoza UE, np. Chiny.

Udział Polski w całkowitym eksporcie państw UE zwiększył się w ub.r. praktycznie we wszystkich kategoriach towarów. Wyjątkiem były, jak zauważyli ekonomiści z CA BP, żywność i napoje (przetworzone i nieprzetworzone) oraz paliwa i smary, benzyny i samochody osobowe.

Biznes
Ozempic pomoże także w profilaktyce zawałów serca? Zachęcające wyniki
Biznes
CBA w Totalizatorze Sportowym. Funkcjonariusze zabezpieczają dokumenty
Biznes
Premierka Danii o Ozempicu: „Jestem wielką fanką”
Biznes
Prezes Poczty Polskiej: To stan śmierci klinicznej, ale pracownicy nie rozumieją
Materiał partnera
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?