Największy we Francji Orange i należący do Xaviera Niela Iliad — podobnie jak konkurenci Bouygues Telecom i SFR — ogłosili od początku wojny ułatwienia we Francji dla połączeń z Ukrainą — informuje dziennik „La Tribune”.

W Orange takie połączenia są bezpłatne albo z dużą obniżką. W Polsce połączenia z Ukrainą są tańsze o 80 proc., klienci Vodafone Ukraina nie płacą za roaming przy transmisji danych. Posiadacze aplikacji Flex mogą korzystać bezpłatnie bez limitu z Facebooka, Telegrama, Twittera, Messengera, Vibera i WhatsApp. Operator przygotował ponadto 110 tys. starterów z kartami SIM na 100 minut bezpłatnych połączeń z Ukrainą i 30 GB Internetu, SMSy i MMS-y bez limitu. Można je odbierać na przejściach granicznych i na poczcie. Dodatkowo Orange przekształcił 3-piętrowy ośrodek szkoleniowy w centrum przyjmowania uchodźców, pomagają w tym pracownicy.

Czytaj więcej

Bermudy nie chcą rosyjskich samolotów. To potężny cios

Iliad obniżył we Francji swój cennik połączeń, a należący do niego polski operator Play poszedł dalej: obniżył o 80 proc. stawki łączności dla operatorów Kyivstar, Vodafone Ukraina, Lifecell, przyznał 120 minut połączeń za darmo i 10 GB Internetu. Od 1 marca zniósł opłaty roamingowe dla klientów Vodafone Ukraina, a na przejściach granicznych rozdaje startery i karty SIM. Dyrektor generalny Iliada, Thomas Reynaud dodał, że wszystkie informacje i funkcje wspierające w telefonach są podawane w języku ukraińskim.

Operator T-Mobile zapewnił posiadaczom kart MIX nieograniczony czas rozmów i SMS-ów z Ukrainą, zniósł opłaty roamingowe, rozdaje Ukraińcom w Polsce karty SIM zapewniające 100 minut rozmów w naszym kraju.