Świat się zmienia, a wraz z nim my i nasze zwyczaje zakupowe. Jak dogonić stale zmieniającą się modę i zrozumieć współczesnego konsumenta? Odpowiedzi na to pytanie szuka agencja badawcza Mobile Institute, która opracowała zupełnie nowe podejście do myślenia o kliencie.

- Do tej pory większość badań była prowadzona według zmiennych demograficznych, które jak obserwujemy, coraz mniej tych konsumentów różnicują. Kobiety coraz częściej kupują samochody, mężczyźni się interesują kosmetykami czy byciem fit... Postanowiliśmy więc poszukać czegoś, co będzie bardziej generyczne i uniwersalne – mówi Katarzyna Czuchaj-Łagód.

Agencja Mobile Institute zauważyła, że większość naszych zachowań determinuje tak naprawdę budowa naszego mózgu, która ma niewiele wspólnego z takimi cechami, jak płeć czy wiek człowieka. To właśnie tym kryterium kieruje się firma przy segmentacji konsumentów. Stosuje przy tym trzy podstawowe „kolory konsumentów”, które obrazują ich zwyczaje zakupowe.

- Konsumenci niebiescy, na których mówimy też smart shoppers, to są osoby, które podejmują decyzje zakupowe bardzo analitycznie, porównują dużo ofert, optymalizują zakup – mówi Katarzyna Czuchaj-Łagód.

- Są też konsumenci czerwoni, których nazywamy now shoppers, czyli są to osoby typu „lider”, które podejmują decyzje bardzo szybko z ograniczonej liczby marek i interesuje ich przede wszystkim szybki efekt oraz prestiż – uzupełnia.

- I konsumenci zieloni, czyli social shoppers, którzy lubią kupować w bezpieczny sposób w oparciu o doświadczenia i wiedzę, radząc się przy tym najczęściej znajomych – dodaje.

Katarzyna Czuchaj-Łagód przekonuje, że podział ten jest efektywny, ponieważ rzadko się zdarza, by konsumenci wykazywali się różnymi zwyczajami zakupowymi w zależności od kategorii towarów, które wybierają. - Wszystkie dane wskazują, że te zachowania są bardzo stałe. Tylko 10 proc. konsumentów ma trójdzielną strukturę i zachowuje się odmiennie w różnej sytuacji – podkreśla.

Jak zaznacza, szczególnie ważne w ostatnim czasie dla konsumentów stały się rekomendacje znajomych bądź internautów na blogach czy serwisach społecznościowych.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

- Technologia stwarza teraz dużo możliwości do tego, żeby konsumenci się ze sobą nawzajem konsultowali. Połowa konsumentów w Polsce kieruje się na co dzień opiniami. Większość z tych poleceń ma miejsce w mediach społecznościowych. Ponad 60 proc. ich użytkowników mówi, że opinie pozytywne i negatywne wpływają na ich decyzje zakupowe. Również z nich część osób dowiaduje się o różnych produktach – mówi Katarzyna Czuchaj-Łagód.

Agencja Mobile Institute przeprowadziła w ostatnim czasie badanie Customer listening. – Najważniejsza informacja płynąca z tego badania jest taka, że 90 proc. konsumentów uważa, że jest to istotne, żeby marka badała ich opinie, ponieważ wtedy uważają ją za otwartą i dobrze zarządzaną – mówi Katarzyna Czuchaj-Łagód.