Od stycznia odnotowano wprawdzie tylko 11 transakcji wartych więcej niż 100 mln euro, ale końcówka roku zaskoczyła bardzo pozytywnie, przynosząc dwa przejęcia o niespotykanej na polskim rynku wartości.

– Chodzi o sprzedaż Allegro przez Naspers grupie funduszy Cinven, Permira i Mid Europa Partners za prawie 13 mld zł oraz pakietu akcji Pekao przez UniCredit PZU i PFR za prawie 10 mld zł – wskazuje Alicja Kukla-Kowalska, ekspertka z firmy Fordata. Dodaje, że od stycznia zawartych zostało około 180 transakcji, co stanowi wprawdzie 30-proc. spadek w stosunku do rekordowego 2015 r., ale jest wynikiem wyraźnie lepszym niż w dwóch wcześniejszych latach. Najwięcej działo się w finansach, mediach, IT oraz przemyśle. Doszło też do ostrych roszad właścicielskich w branży piwnej. Spółka Kulczyk Investments sprzedała cały swój pakiet akcji SABMiller, za co zainkasowała kwotę ponad 10 mld zł.

– Nastąpiło też nienotowane od dawna wzmożenie aktywności transakcyjnej Skarbu Państwa. Możemy się spodziewać jej kontynuacji w 2017 r. – uważa Tomasz Pasiewicz, partner zarządzający Saski Partners.