Reklama
Rozwiń
Reklama

Uber oszukiwał władze

Z zeznań byłych pracowników wynika, że przewoźnik stworzył mechanizm, który służył mu do wykrywania osób mających pod przykryciem kontrolować firmę.

Aktualizacja: 05.03.2017 15:37 Publikacja: 05.03.2017 14:57

Uber oszukiwał władze

Foto: Bloomberg

Aplikacja o nazwie Greyball pozwalała Uberowi wykryć i oznaczyć osoby, które miały kontrolować jej działanie na zlecenie służb w różnych państwach, gdzie Uber ma zatargi z lokalnymi władzami (bo np. działa tam nie posiadając na to zezwoleń) . Takie osoby aplikacja identyfikowała np. sprawdzając, z jakiego rodzaju karty kredytowej były opłacane przejazdy (często była to karta zarejestrowana na policję) albo w jaki sposób dany użytkownik korzystał z serwisu (tu policjantów zdradzało częste logowanie się do aplikacji na krótkie chwile). Jej celem było uniemożliwienie takim osobom skorzystanie z usług Ubera. Działo się to na wiele sposobów: telefonowi zidentyfikowanemu jako „podejrzany" aplikacja albo pokazywała fałszywy obraz ruchu taksówek, na którym widać było fałszywe samochody, nie reagujące na próbę zamówienia ich. Czasem pojawiała się też informacja, że w pobliżu nie ma żadnego wolnego auta, choć w rzeczywistości takie w tym czasie w okolicy jeździły.

RP.PL i The New York Times w pakiecie za 199zł!

Kup roczną subskrypcję w promocji Black Month - duet idealny i korzystaj podwójnie!

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do- News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL- twoje rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów, wnikliwych analiz i inspirujących rozmów w ramach magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Biznes
Biznes potrzebuje imigrantów, Shein pod ostrzałem Francji, Trump pomnaża majątek
Materiał Promocyjny
Czy polskie banki zbudują wspólne AI? Eksperci widzą potencjał, ale też bariery
Biznes
Zachodnie koncerny znów rejestrują swoje marki w Rosji. Dlaczego to robią?
Biznes
Miało być bezpiecznie, będzie oszczędnie. Rząd majstruje przy cyberbezpieczeństwie
Biznes
Google inwestuje w Niemczech. Dobra wiadomość dla niemieckiego rządu
Materiał Promocyjny
Urząd Patentowy teraz bardziej internetowy
Biznes
Nowy cel klimatyczny UE, obniżka stóp i kłopoty handlu
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama