Jakie są główne zalety i wady naszego kraju jako kandydata na międzynarodowy hub biotechnologiczny? Próbę odpowiedzi na to pytanie przedstawiciele rządu, naukowcy i eksperci z branży podejmą 18 września podczas debaty „Polska globalnym hubem biotechnologicznym? Szanse i wyzwania", która odbędzie się w siedzibie „Rzeczpospolitej".
Udział zapowiedzieli m.in. Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Michał Szaniawski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, Izabela Rzepczyńska, zastępca dyrektora działu zarządzania programami w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, prof. Tomasz Ciach z zarządu NanoGroup, Bogusław Sieczkowski, wiceprezes Selvity, oraz Jarek Oleszczuk, prezes AstraZeneca Pharma Poland, a także przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polskiego Funduszu Rozwoju.
Strategia odpowiedzialnego rozwoju definiuje, że państwo powinno się stać inspiratorem zachowań przedsiębiorców, umożliwiać rozwój kluczowych gałęzi gospodarki i sprzyjać wykorzystaniu rynkowych mechanizmów stymulowania, powstawania i wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Biotechnologia została zidentyfikowana jako jeden z tych kluczowych obszarów, które mogą się stać w przyszłości gospodarczą przewagą Polski. Według Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu ośrodki badawczo-rozwojowe plasują się na drugim miejscu listy projektów, w które inwestują u nas zachodnie firmy. Podobnie jak w przypadku pierwszych na liście centrów usług wspólnych decyduje nie tylko stabilizacja gospodarcza, ale też poziom wykształcenia i potencjał pracowników.
Jakie działania należy podjąć, aby Polska stała się globalnym hubem biotechnologicznym? Jakie są główne przeszkody? Na te m.in. pytania postarają się odpowiedzieć nasi goście.
Partnerem merytorycznym wydarzenia jest firma AstraZeneca Pharma Poland.