Gazowa presja Rosji winduje ceny błękitnego paliwa

Pierwszy raz w historii cena gazu w kontraktach terminowych przekroczyła 2 tys. dol. za 1000 m sześc. Tyle musieli we wtorek płacić chętni za dostawy na styczeń przyszłego roku.

Publikacja: 21.12.2021 21:00

Gazowa presja Rosji winduje ceny błękitnego paliwa

Foto: Bloomberg

Rekord cen surowca odnotowano na brytyjskiej i holenderskiej giełdzie gazu. Na giełdzie TTF płacono 21 grudnia blisko 2100 dol. za 1000 m sześc. Dzień wcześniej wartość surowca z dostawą na kolejny miesiąc wynosiła 1740 dol. za 1000 m sześc. i stale rosła. Działo się tak w efekcie poczynań Gazpromu.

W poniedziałek Rosjanie nie zarezerwowali przepustowości Gazociągu Jamalskiego na dzień następny. W rezultacie przesył gazu tą magistralą do Niemiec został wstrzymany rankiem 21 grudnia. Gazprom również nie zarezerwował dodatkowych zdolności przesyłowych na tranzyt gazu ziemnego przez Ukrainę na styczeń 2022 r. Z kolei na poniedziałkowej aukcji dotyczącej przepustowości na Gazociągu Jamalskim Rosjanie zarezerwowali jedynie 21,6 proc. dostępnej mocy przesyłowej, oferowanej na początek nowego roku. To wystarczyło, by uruchomić lawinę cenową w Europie. Rankiem 21 grudnia, kiedy na granicy polsko-niemieckiej gaz przestał płynąć na Zachód, ceny zaczynały się od 1,8 tys. dol. za 1000 m sześc. Tylko w ciągu jednego dnia cena surowca w ramach kontraktu styczniowego podrożała o 23 proc. na holenderskiej giełdzie.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Biznes
Szef sieci Play: Mamy ambicje przegonić Orange
Biznes
Guntram B. Wolff: Ryzykujemy przepłacanie za obronność
Biznes
Atak Iranu, Ormuz i bezpieczeństwo energetyczne, brytyjska strategia przemysłowa
Biznes
Będzie likwidacja raportów? Mamy głos ministerstwa
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Biznes
XIX Forum Funduszy dzień 1: Jak zachęcić Polaków do aktywnego zarządzania finansami