Amerykańscy Demorkaci wcześniej popierający republikańskie sankcje wobec Nord Stream 2 mieli je niespodziewania usunąć z budżetu Pentagonu na przyszły rok, dowiedziała się agencja Bloomberg. O usunięciu poinformowano po zakończeniu dwugodzinnej rozmowy prezydentów USA i Rosji.

Czytaj więcej

Niemcy wstrzymali certyfikację Nord Stream 2, Rosjanie odsunięci

W przeddzień rozmowy Bidena i Putina agencja Bloomberg opublikowała inną wersję planu sankcji wobec Rosji w przypadku „inwazji na Ukrainę”. Wtedy agencja również powołując się na rządowe źródła, napisała, że według nowej wersji amerykańskiego planu sankcji, Waszyngton zamierza całkowicie zablokować projekt Nord Stream-2. ​​Dyskutowane było również ograniczenia wobec banków i rosyjskiego eksportu.

Jednymi z najbardziej prawdopodobnych restrykcji byłby zakaz wymiany rubli na dolary i inne waluty obce, w tym euro i funty szterlingi, a także zakaz zakupu rosyjskich obligacji na rynku wtórnym .

Krótko przed tym CNN ujawniła inną wersję możliwych sankcji. Według stacji Biały Dom dyskutuje o możliwych ograniczeniach wobec osób bliskich Władimirowi Putinowi, rosyjskiemu zadłużeniu i jako najbardziej radykalną opcję - o odłączeniu Rosji od systemu SWIFT.

Po spotkaniu prezydentów Biały Dom opublikował komunikat: „Prezydent Biden wyraził głębokie zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych i naszych europejskich sojuszników wzrostem sił rosyjskich otaczających Ukrainę i wyraźnie stwierdził, że Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy zareagują zdecydowanymi środkami gospodarczymi i innymi w przypadku eskalacji militarnej”.

Prezydent USA potwierdził również poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz wezwał Putina do deeskalacji i powrotu do dyplomacji.

Jeżeli chodzi o Nord Stream 2 to Biały Dom utrzymuje, że to Niemcy mają, w wypadku rosyjskiej agresji na Ukrainę, zastosować lipcowy układ Niemcy-USA i nie dopuścić do uruchomienia tej inwestycji.

Zdaniem Amerykanów strona Niemiecka ma do tego wszystkie potrzebne narzędzia.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM