Z wyliczeń na podstawie najdroższych obrazów, jakie kiedykolwiek sprzedano na aukcji wynika, że największą wartość miały dzieła Pablo Picasso - do tej pory 15 jego najdroższych obrazów zostało sprzedanych na aukcji za 1,1 miliarda euro. Spośród tej piętnastki „Les Femmes of d’Alger” sprzedano najdrożej - za 158,4 mln euro w 2015 roku - katarskiemu politykowi Hamadowi bin Jassim bin Jaberowi Al Thani.

Andy Warhol

Andy Warhol

Bloomberg

Na drugim miejscu znalazł się Andy Warhol. Osiem najdroższych obrazów amerykańskiego artysty zostało sprzedanych na aukcji za 703,1 mln euro. Trzeci był Mark Rothko - właśc. Marcus Rothkowitz, amerykański malarz, przedstawiciel color field painting. Siedem z jego najcenniejszych obrazów sprzedanych na aukcji przyniosło łącznie 678,9 mln euro. Jego prace zatytułowane „Nr 20” (177 mln euro) i „Nr 6” (164 mln euro) wyceniono najwyżej.

Mark Rothko "Bez tytułu"

Mark Rothko "Bez tytułu"

Bloomberg

Pierwszą dziesiątkę tworzą jeszcze: Willem de Kooning (562,1 mln euro), Vincent van Gogh (492,8 mln euro), Amedeo Modigliani (454,7 mln euro), Gustav Klimt (414,2 mln euro), Francis Bacon (410,1 mln euro), Leonardo da Vinci (397,8 mln euro) i Claude Monet (377,8 mln euro). Całkowita wartość 62 najdroższych obrazów sprzedanych na aukcji artystów z pierwszej dziesiątki wynosi 5,59 mld euro.

Portal money.co.uk starał się dowiedzieć, w których znanych artystów inwestuje się najwięcej - ale to nie znaczy, że ich dzieła były najdroższe. Średnia wartość jednego sprzedanego obrazu Picassa wyniosła "zaledwie" 73 mln euro. Średnia wartość obrazów Klimta (sprzedano trzy) wynosi 138,1 mln euro. Absolutnym rekordzistą jest natomiast Leonardo da Vinci - sprzedano bowiem tylko jeden jego obraz: kultowy „Salvator Mundi”, za oszałamiającą kwotę 397,8 mln euro (400 mln USD - 450 312 500 USD razem z premią dla sprzedającego) w 2017 roku, co czyni go najcenniejszym obrazem na świecie.

PAP/EPA

PAP/EPA

PAP/EPA

- Inwestowanie w obrazy może być lukratywnym sposobem na dywersyfikację portfela aktywów, ale przed podjęciem jakichkolwiek działań ważne jest, aby przeprowadzić staranną analizę due diligence - mówi Salman Haqqi, ekspert ds. inwestycji w money.co.uk. Oto kilka najważniejszych według niego wskazówek:

• Zanurz się — spróbuj lepiej zrozumieć społeczność artystów, uczestnicząc w wystawach i aukcjach sztuki. Kiedy już się pojawisz, nie tylko podziwiaj obrazy, ale nawiązuj kontakty z doświadczonymi profesjonalistami z branży artystycznej.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

• Zrozum różnicę — upewnij się, że rozumiesz różnicę między oryginałami, wydrukami, giclee i reprodukcjami. Oryginał to jedyne w swoim rodzaju dzieło sztuki, druk to kopia dzieła sztuki, giclées to najwyższej jakości druk dostępny dla dzieła sztuki, a reprodukcje to kopie oryginalnych dzieł bez ograniczonego nakładu druku.

• Konserwacja – obraz często zachowuje swoją wartość tylko wtedy, gdy jest w nieskazitelnym stanie – oceń, jak przechowywałbyś zakupione obrazy i uwzględnij zmienne, takie jak ekspozycja na światło słoneczne i temperatura/wilgotność w pomieszczeniu.