Najwyżej wycenianym dziełem sztuki w kolekcji był słynny obraz „Kobieta w czerwonym berecie”, jeden z ostatnich portretów wykonanych przez artystę Marie-Therese Walter, która była jego muzą i kochanką oraz matką jego córki Mai.

Kobieta w czerwonym berecie - Pablo Picasso

Kobieta w czerwonym berecie - Pablo Picasso

AFP

Obraz, którego wartość szacowano na 20-30 milionów dolarów, zostało sprzedane za 40,47 miliona dolarów. Pablo Picasso namalował obraz w styczniu 1938 roku, kiedy miał już romans z fotografką Dorą Maar i zamierzał porzucić Marie-Therese.

Kolejne obrazy również osiągnęły wysokie ceny: „Mężczyzna i dziecko" został sprzedany za 24,39 mln dolarów a "Popiersie mężczyzny" za 9,45 mln dolarów.

Mężczyzna i dziecko - Pablo Picasso

Mężczyzna i dziecko - Pablo Picasso

AFP

Poza tym na aukcji sprzedano także liczne ceramiki, rysunki i obrazy martwej natury autorstwa hiszpańskiego malarza. Obraz "Martwa natura z koszem owoców i kwiatów", który powstał w 1942 r. w okupowanym przez Niemców Paryżu został sprzedany za 16,6 mln dolarów.

Martwa natura z koszem owoców i kwiatów - Pablo Picasso

Martwa natura z koszem owoców i kwiatów - Pablo Picasso

AFP

MGM Resorts postanowiła sprzedać część cennych obrazów ze swojej kolekcji, by stworzyć "bardziej wszechstronną kolekcję", w której mają się znaleźć dzieła artystów" z niedostatecznie reprezentowanych społeczności" - informuje Reuters.

Kolekcja MGM Resorts Fine Arts Collection zawiera około 900 dzieł 200 artystów, w tym dzieła współczesne autorstwa m.in. Boba Dylana i Davida Hockneya, wystawiane w hotelach na całym świecie. Kolekcja została zapoczątkowana ponad 20 lat temu przez dewelopera Steve'a Wynn, byłego właściciela Bellagio i byłego dyrektora generalnego Wynn Resorts.

Autopromocja
#NowaRp.pl

Znacznie więcej niż wiedza

ZAPRENUMERUJ

Jak dotąd najdroższym obrazem Pablo Picasso, sprzedanym na aukcji, jest namalowany w 1955 r. "Kobiety z Algieru", za które zapłacono sześć lat temu 179,4 mln dolarów (prawie 713 mln złotych). Nabywcą obrazu był były premier Kataru Dżasim ibn Dżabr Al-Sani.

Czytaj więcej

MGM Resorts, hotel Bellagio w Las Vegas
Amerykański gigant hotelarski sprzedaje 11 dzieł Pabla Picassa