Grupa Synthos otrzymała 21 października 2021 zielone światło od Komisji Europejskiej na realizację transakcji przejęcia biznesu kauczukowego od firmy Trinseo. W maju tego roku Synthos podpisał z Trinseo umowę zakupu zakładów produkujących kauczuki syntetyczne w Schkopau, w Niemczech. Warunkiem wejścia w życie wspomnianej umowy było uzyskanie zgody urzędu antymonopolowego, w tym wypadku Komisji Europejskiej. Przejęcie kontroli nad tym zakładem pozwoli na wytwarzanie produktów z wyższymi marżami. Transakcja dotyczy zakładów produkcyjnych i zaplecza naukowo – badawczego.

Czytaj więcej

Synthos nie rezygnuje z małego atomu

Według raportów giełdowych Trinseo, wartość transakcji to 491 mln USD. Dzięki realizacji umowy Synthos może stać się jednym z największych graczy na rynku produkcji kauczuku.

Prezes Synthosu, Zbigniew Warmuz podkreślił, że przejęcie zakładu w Niemczech pozwoli na wykorzystanie całej gamy zaawansowanych technologicznie kauczuków styrenowo-butadienowych (SSBR), łącznie z sfunkcjonalizowanymi kauczukami styrenowo-butadienowymi, stosowanymi głównie w zaawansowanych technologicznie oponach o niskich oporach toczenia, w tym oponach do samochodów elektrycznych.