Według agencji Reutera Ma, który pozostawał poza zasięgiem opinii publicznej od zeszłorocznego przemówienia, w którym publicznie skrytykował chiński system regulacyjny, jest w Hiszpanii, gdzie odbywa wizytę studyjną na temat rolnictwa i technologii związanych z kwestiami środowiskowymi.

Według „South China Morning Post”, której właścicielem jest Alibaba, wcześniej Ma przebywał w Hongkongu, spędzając „prywatny czas” z rodziną przed wylotem do Europy. Ma poleciał do Hiszpanii swoim prywatnym odrzutowcem wraz ze swoimi przyjaciółmi-miliarderami i partnerami biznesowymi.

Czytaj więcej

Założyciel Alibaby Jack Ma
Potężna inwestycja Alibaby. Rzuca wyzwanie Amazonowi i Google

Ma, który raczej unika publicznych wystąpień, jest z znany z licznych podróży studyjnych, które odbywał jako szef Alibaby. W 2019 roku ustąpił ze stanowiska prezesa holdingu. W październiku zeszłego roku Ma publicznie skrytykował chińskie państwowe banki i system regulacji finansowej. Później chińskie władze uniemożliwiły planowany debiut giełdowy związanej z Alibabą spółki Ant Group o wartości 37 mld dol. i wszczęły dochodzenie antytrustowe przeciwko Alibabie. Od tego czasu Ma nie pokazywał się publicznie aż do kwietnia tego roku, kiedy pojawił się w Hongkongu, gdzie ma rezydencję.

Po zniknięciu z widoku publicznego, Ma pojawiła się w styczniu 2021 roku, przemawiając do grupy nauczycieli podczas spotkania internetowego. A w kwietniu wziął udział w corocznym spotkaniu Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego w Moskwie, także jako uczestnik online. Podczas dwugodzinnego spotkania pod przewodnictwem rosyjskiego prezydenta Władimira Putina Ma nie powiedział ani słowa, ale był widziany jak siedzi w pokoju w stylu chińskim popijając herbatę.

Czytaj więcej

Chiński rząd bije w biznes Jacka Ma. Ma „wrócić do korzeni”