Na nowojorskiej giełdzie zadebiutowała firma produkująca obuwie sportowe firma On Holding. Początek giełdowej przygody firmy, w którą w 2019 zainwestował szwajcarski tenisista Roger Federer, był prawdziwym asem serwisowym – kurs wzbił się w górę o 46 procent. W efekcie wycena szwajcarskiej firmy na koniec dnia wynosiła 11 mld dolarów. W swojej pierwszej ofercie publicznej szwajcarska firma sprzedała 31,1 mld akcji pozyskując w ten sposób 746,4 mln dolarów.

Firma została założona w 2010 roku przez entuzjastów biegania Oliviera Bernharda, Davida Allemanna i Caspara Coppettiego. W 2019 roku dołączył do nich 20-krotny zwycięzca Wielkiego Szlema inwestując nieujawnioną sumę. Federer połączył też siły z szwajcarskim producentem obuwia sygnując własnym nazwiskiem buty do tenisa Roger Pro. To właśnie w tych butach Federer grał na kilku ostatnich turniejach.

Najważniejszym wyróżnikiem On Holding nie jest jednak udział szwajcarskiego supergwiazdora sportowego, a marka butów podlegających w 100 procentach recyklingowi i dostępnych tylko w… abonamencie. Buty Cyclon, jak zauważa BBC, są wykonane z ziaren rącznika i ich posiadacze muszą oddać stare, zużyte buty by dostać nowe. Rącznik to roślina, która szerzej znana jest jako źródło oleju rycynowego.

Szwajcarska firma weszła na giełdę w znakomitym momencie. W trakcie pandemii ludzie chętniej zajmowali się aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu rekompensując sobie brak innych aktywności, a w czasie, gdy obostrzenia znikają nadal chętnie biegają. Dzięki temu utrzymuje się popyt na obuwie do biegania.