„Rzeczpospolita" jest patronem medialnym Forum 590
Na Forum 590 dyskutowali o tym przedstawiciele rządu, polskich spółek energetycznych, firm prywatnych i agencji rządowych.
Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, zwrócił uwagę, że kluczowe jest, aby przy procesie inwestycyjnym, w którym Polska ma wydać około 100 mld zł i wygenerować 11 GW mocy zainstalowanej do 2040 r., wykorzystać potencjał polskich firm. Wskazywał, że olbrzymi postęp w tej dziedzinie to szansa dla nich na co najmniej 50-proc. udział w tym projekcie. To również 79 tys. nowych miejsc pracy.
Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, mówił: – Podjęliśmy działania w zakresie procesów inwestycyjnych, skupiliśmy się na przygotowaniu dobrego prawa, które zostało świetnie odebrane przez wszystkich interesariuszy. Przygotowaliśmy partnerstwo dla rozwoju energetyki wiatrowej, które skupia ponad 150 interesariuszy. Ponad 100 polskich firm pracuje na rzecz światowego łańcucha dostaw dla tego sektora – dodał.
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, powiedział: – Planując inwestycje w morskie farmy wiatrowe, stawiamy sobie za cel, aby z tej szansy skorzystało jak najwięcej polskich firm. PGE będzie organizowała kolejne spotkania z potencjalnymi wykonawcami. Przedstawimy plan i harmonogram postępowań, które będziemy realizowali w ramach inwestycji w morskie farmy wiatrowe. Zachęcam polskich przedsiębiorców, aby startowali w tych przetargach.