Zmiany w prawie celnym i podatkowym były głównymi tematami konferencji Polskiej Izby Spedycji i Logistyki „Zmiany właścicielskie w firmach TSL oraz w ich otoczeniu – szanse i zagrożenia”, nad którą patronat objęła „Rzeczpospolita”.
Podczas konferencji zostały omówione zmiany na tym rynku. Od 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT dotycząca usług transportowych i spedycyjnych. Zmieniły się regulacje dotyczące miejsca wykonywania usług. Obecnie miejscem rozpoczęcia transportu wewnątrzwspólnotowego jest to, w którym faktycznie się rozpoczyna transport towarów, niezależnie od pokonanych odległości do miejsca, gdzie znajdują się towary. Miejscem zakończenia transportu wewnątrzwspólnotowego jest z kolei miejsce, gdzie faktycznie kończy się transport towarów. Nie uwzględnia się więc odległości koniecznej do dojazdu samochodu po towar.
Zmiany w prawie celnym dotyczą elektronicznego składania deklaracji przewozowej (Import Control System) oraz wykorzystania elektronicznego podpisu. Od 1 marca będzie można te narzędzia wykorzystywać w imporcie towarów do Polski, co znacznie przyspieszy procedurę odprawy. Do tej pory było to możliwe tylko podczas wywożenia ładunków.