Obaj byli jednak zgodni, że przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać potrzebę dywersyfikacji źródeł energii i będą poszukiwali tańszych jej źródeł. Przede wszystkich tych ze słońca i wiatru.
Stabilne i niestabilne źródła energii
– Przedsiębiorcy myślą o tym, by stawiać na własne źródła energetyczne. Są to jednak małe źródła oparte na OZE, czyli niestabilne. Ktoś musi zapewnić pewne źródła energii i stabilne dostawy – mówił wiceprezes PGE.
A stabilność daje na razie węgiel. – Tauron buduje w Elektrowni Jaworzno nowy blok energetyczny o mocy 910 MW. – Jaworzno to w tej chwili nasza strategiczna, kluczowa inwestycja. Jawi się ona jako ostatnie tak duże przedsięwzięcie inwestycyjne w duże źródło na węgiel – mówił wiceprezes Kamiński. Tłumaczył, że choć produkcja energii będzie tu oparta na węglu, to zgodnie z polityką ochrony środowiska wytwarzanie CO2 będzie niższe o 30 proc. niż w innych podobnych do tego jednostkach, natomiast wytwarzanie pyłów poprodukcyjnych będzie niższe aż o 90 proc. – Jaworzno broni się jako wysokosprawne źródło wytwarzania energii – mówił prezes Kamiński.
Przekonywał, że Tauron coraz mocniej uwzględnia odnawialne źródła energii w swoim miksie. – Przygotowujemy inwestycje w nowe moce wytwórcze – w tym także w energetyce odnawialnej – których łączna, docelowa moc wyniesie 700 MW. – Jednym z projektów jest zakup pięciu farm wiatrowych o łącznej mocy wytwórczej na poziomie 200 MW. Negocjacje w tej sprawie trwają – stwierdził Kamil Kamiński. – Z jednej strony realizujemy więc dużą inwestycję opartą na konwencjonalnych źródłach energii w Jaworznie, z drugiej cały czas szukamy możliwości inwestycji w przedsięwzięcia oparte na odnawialnych źródłach energii. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych lat inwestycje te zmienią procentowy udział zielonych mocy w miksie energetycznym grupy – tłumaczył wiceprezes katowickiego koncernu.
Tauron rozważa też coraz odważniejsze wejście kapitałowe w sektor fotowoltaiki. A to dlatego, że coraz częściej oczekują tego klienci grupy. Chcą na przykład, by farmy fotowoltaiczne powstawały przy halach produkcyjnych. Rozwiązaniami takimi interesują się też klienci indywidualni. To dlatego do sieci dystrybucji Tauronu w drugim kwartale tego roku włączono ponad 2000 mikroinstalacji fotowoltaicznych. – To nasz dotychczasowy rekord, a jednocześnie najlepszy wynik w kraju, który pokazuje nieuchronność tego trendu, zwłaszcza w zderzeniu z gwałtownie rosnącymi cenami na rynku energii – stwierdził Kamil Kamiński.
Dodał, że Tauron pokazuje swoim klientom, gdzie są możliwości oszczędzania energii. – Coraz większym zainteresowaniem cieszą się oferowane przez nas systemy do zarządzania energią czy zarządzania chłodem w dużych budynkach, halach produkcyjnych czy arenach sportowych – mówił wiceprezes Kamiński.