[b] Więcej o telekomunikacji w naszym specjalnym serwisie branżowym [link=http://www.rpkom.pl/index.php]rpkom.pl[/link][/b]

– Polscy akcjonariusze Polkomtelu zrezygnowali z wprowadzenia spółki na GPW – powiedział wczoraj na gali “Parkietu” “Byki i niedźwiedzie” Herbert Wirth, prezes KGHM. Ta firma ma 24,39 proc. akcji operatora. Zamiast tego najwięksi udziałowcy szukać będą dla niego inwestora branżowego.

[wyimek]4-5 mld zł miała wynieść wartość oferty Polkomtelu[/wyimek]

Ewentualny giełdowy debiut telekomu miał być jednym z ciekawszych wydarzeń na rynku kapitałowym w tym roku. – To nie miałoby sensu – twierdzi jednak Wirth. Prezes spółki podkreśla, że decyzja ta w żaden sposób nie oznacza zerwania umowy między spółkami Skarbu Państwa i jednocześnie akcjonariuszami Polkomtelu: KGHM, PGE (ma 21,85 proc. akcji), Orlenem (24,4 proc.) i Węglokoksem (4,98 proc.). Spółki ustaliły, że albo wszystkie pozbędą się swoich udziałów, albo żadna.

– Wciąż interesuje nas wyłącznie sprzedaż 75 proc. udziałów, ale od początku mówiliśmy, że nie jesteśmy zdeterminowani, by zrobić to przez giełdę – dodaje w rozmowie z “Rzeczpospolitą” rzeczniczka KGHM Anna Osadczuk.

– Preferowanym inwestorem byłby tu inwestor branżowy np. z Europy. Zgłaszają się chętni – podkreśla Wirth. Inwestorem takim mógłby być brytyjski Vodafone, mający już 24,39 proc. akcji Polkomtelu. Ale z informacji, jakie wcześniej docierały z tej spółki, wynika, że nie jest tym zainteresowany.

Co na to Skarb Państwa? –  To kwestia między spółkami. Bardzo jasno postawiliśmy sprawę: muszą same dojść do porozumienia – mówi “Rz” rzecznik Maciej Wewiór, rzecznik resortu Skarbu Państwa.