Od stycznia 2011 roku w Kodeksie Pracy obowiązuje nowy zapis uwzględniający dzień 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, jako dzień świąteczny, wolny od pracy.

Zgodnie z przepisami placówki handlowe mogą być otwarte, jedynie w przypadkach, kiedy sprzedażą tego dnia będzie się zajmował wyłącznie właściciel sklepu, bądź pracownicy zatrudnieni na podstawie umów cywilnych, czyli np. na umowy zlecenie. W efekcie tego zapisu większość sklepów na terenie Polski będzie w niedzielę 6 stycznia nieczynna.

"Wszystkie sklepy Tesco w dniu 6 stycznia będą zamknięte. Ponowne otwarcie nastąpi w poniedziałek o godz. 6 rano dla sklepów 24h i w standardowych godzinach dla pozostałych sklepów" - poinformował PAP Jakub Jaremko z biura prasowego Tesco Polska.

Zakupów nie zrobimy też w sklepach sieci Biedronka. "W święto Trzech Króli, przypadające 6 stycznia, czyli w najbliższą niedzielę, sklepy należące do sieci Biedronka będą nieczynne. Natomiast w sobotę poprzedzającą to święto sklepy Biedronka będą pracować w normalnym trybie" - poinformowało w piątek biuro prasowe Jeronimo Martins Polska, do którego należą sklepy tej sieci.

Wśród innych zamkniętych w niedzielę sklepów wielkopowierzchniowych będą m.in. placówki sieci: E. Leclerc i Carrefour Polska.

"Ajenci sklepów Żabka oraz Freshmarket są indywidualnymi przedsiębiorcami i sami decydują o otwarciu sklepu w dni świąteczne. Nie posiadamy dokładnych informacji, które z placówek 6 stycznia będą otwarte. Spodziewamy się, że większość sklepów będzie jednak czynna" - powiedział PAP rzecznik sieci Żabka i Freshmarket Jacek Spychała.