W ramach konkursu „Wybitny eksporter roku 2007“ wręczono w sumie ok. 60 wyróżnień. Ale najważniejsze z nich, razem z ufundowaną prze ministra gospodarki nagrodą pieniężną, trafiły do firm: Sokołów SA, Huty Szkła Gospodarczego Wrześniak-Glassworks oraz HMS.
Nie są to najwięksi eksporterzy w Polsce. – Ale są to firmy wyjątkowe. Mimo problemów, utrzymują wysoką dynamikę eksportu, a swoją produkcję opierają na polskiej myśli technologicznej i polskich produktach – wyjaśnia wybór Mieczysław Twaróg, prezes Stowarzyszenia Eksporterów Polskich, organizator konkursu.
Produkty mięsne Sokołowa są w Polsce dobrze znane, ale spółka podbija też rynki zagraniczne, szczególnie Wielką Brytanię i Irlandię. – Nie ukrywamy, że zainteresowanie naszymi towarami w tych krajach wzrosło dzięki Polakom, którzy tam wyjechali – mówi Jerzy Majchrzak, dyr. biura zarządu Sokołowa. W 2007 r. udział eksportu w sprzedaży spółki sięgnie ok. 30 proc., a dynamika przychodów w tej części będzie wyższa niż w pozostałych segmentach.
Huta Szkła Gospodarczego ze Skrzyszowa k. Tarnowa jest w Polsce mało znaną, choć dużą firmą. Być może dlatego, że praktycznie cała produkcja jest nastawiona na odbiorców zagranicznych.
– Konkurencja na rynku szkła białego w technice ręcznej jest ogromna, ale utrzymujemy sprzedaż na stabilnym poziomie – twierdzi Jan Frysztak, pełnomocnik HSG. Trzeci nagrodzony, spółka HMS z Niepołomnic koło Krakowa, specjalizuje się w produkcji stalowych krat pomostowych. 60 proc. towarów idzie na eksport, głównie do krajów UE.