Wspomaganie sprzedaży w lokalach to dla producentów mocnych alkoholi konieczność. W przeciwieństwie do browarów nie mogą reklamować swoich wyrobów w telewizji i na billboardach. – Zbudowanie marki bez promocji w lokalach jest w zasadzie niemożliwe – uważa Krzysztof Grudziński, prezes V&S Luksusowej.
Walka o tzw. segment HoReCa (hotele, restauracje i katering) będzie się zaostrzać – uważają producenci. Według szacunków branży, sprzedaje się tam od 10 do 15 procent wódki kupowanej w Polsce. Udział ten będzie się zwiększał, szczególnie w dużych miastach.
Firmy nie ujawniają, ile wydają na promocję w lokalach. Grzegorz Waśniewski, dyrektor naczelny spółki Sobieski, przyznaje, że jest ona na tyle ważna dla jego firmy, że poświęcony jest jej oddzielny budżet.
Najskuteczniejszym sposobem wyprzedzania konkurentów jest przekonanie właściciela klubu lub restauracji, aby sprzedawał alkohol danego producenta w pierwszej kolejności. – Część lokali decyduje się na współpracę z nami opartą na pierwszeństwie sprzedaży. Jeżeli klient zamówi wódkę i nie poda marki, to sprzedają mu wyborową – przyznaje Andrzej Borcz, krajowy menedżer ds. HoReCa w firmie Wyborowa. W zamian firma oferuje im wyposażenie lokalu, m.in. szklanki.
O pierwszeństwo serwowania zabiega także Sobieski. Głównie dla swoich wódek Sobieski i Danzka, rzadziej dla likierów Marie Brizard.