Choć Yara nie jest uczestnikiem konsorcjum Skanled, to jednak odgrywa istotną rolę w całym przedsięwzięciu jako jeden z najważniejszych odbiorców surowca z gazociągu.
[wyimek]1,8 mld dol. ma kosztować budowa Skanledu – czyli gazociągów z Norwegii do Danii i Szwecji[/wyimek]
W poniedziałek norweskie media kolejny raz poinformowały o tym, że ten koncern chemiczny zamierza wycofać się z projektu Skanled, rezygnując z zakupu gazu transportowanego nowym gazociągiem. Według Informacyjnej Agencji Radiowej szefów Yara nieskutecznie przekonywał norweski minister ropy i energii Terje Riis Johanes. Oznacza to możliwość odsunięcia w czasie decyzji o rozpoczęciu budowy gazociągu.
Jak dowiedziała się „Rz”, powodem decyzji szefów firmy Yara jest brak satysfakcjonujących dla nich uzgodnień z koncernem Statoil co do warunków kontraktu na zakup gazu, a problemem są przede wszystkim cena i tzw. zasada elastyczności (czyli o ile mniej lub więcej gazu miałaby odbierać Yara w zależności od potrzeb).
Międzynarodowe konsorcjum, które chce budować gazociąg z Karsto do Szwecji i Danii, czeka na stanowisko zarządu Yara, do której należą duże zakłady chemiczne na południu Norwegii.