Bełchatów bliżej dotacji na CCS

PGE Elektrownia Bełchatów SA złożyła dziś w Brukseli wniosek o dofinansowanie budowy instalacji wychwytywania, transportu i składowania dwutlenku węgla (CCS) z funduszy Unii Europejskiej

Publikacja: 14.07.2009 17:32

Dofinansowanie, o które stara się Bełchatów, największy emitent CO2 w UE, ma wynieść 180 mln euro i pochodzi z Europejskiego Programu Energetycznego na rzecz Naprawy Gospodarczej (European Energy Programme for Recovery, EEPR) - kluczowego elementu działań UE zmierzających do pobudzenia

pobudzenia aktywności ekonomicznej w warunkach kryzysu gospodarczego. Bełchatowski projekt został wybrany jako polski kandydat do podziału kwoty 1,05 mld euro (obok sześciu innych projektów z UE).

- Złożenie przez PGE Elektrownię Bełchatów wniosku o dofinansowanie w ramach EEPR pokazuje, że PGE jest gotowe wdrażać technologie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) nawet w przypadku, kiedy publiczne finansowanie pokryje tylko część kosztów - uważa Paweł Śliwiński, doradca ekologicznej fundacji Bellona w Polsce.

Budowa i obsługa instalacji służącej do wychwytu, transportu i geologicznego składowania CO2 nie jest tania. Luka finansowa w przypadku instalacji CCS w nowym bloku energetycznym o mocy 858 MW w Bełchatowie przekracza 1 mld euro. - Zadaniem rządu jest uczynienie technologii CCS opłacalnymi m.in. dla PGE. Jeśli rząd nie może wypełnić luki finansowej subsydiami, powinien osiągnąć ten cel przez zobowiązanie się do wprowadzenia w przyszłości ustawodawstwa nakładającego na nowe elektrownie węglowe obowiązek wychwytywania i składowania CO2 - dodaje Śliwiński. W marcu Polski Komitet Energii Elektrycznej (zrzeszający spółki energetyczne, m.in. należące do PGE) wezwał polityków europejskich do stworzenia zasad ograniczania poziomu emisji dwutlenku węgla z europejskich zakładów energetycznych do 2050 r.

Ponieważ elektrownie węglowe pracują zwykle 40-50 lat, odpowiednie regulacje powinny być zapewnione teraz - gdy jedyną szansą dla przyszłości węgla są technologie CCS. Takie prawodawstwo zostało już uchwalone jako kierunek polityki rządowej np. na Węgrzech.

Termin składania wniosków o dofinansowanie z EERP ubiega 15 lipca. Ponieważ fundusze te mają za zadanie pobudzenie aktywności ekonomicznej, zostaną wypłacone tylko wówczas, gdy PGE zdoła podpisać umowy z podwykonawcami do końca 2010 r. Bełchatowski projekt został wytypowany do otrzymania 180 mln euro, jednak pewność dotacji PGE będzie mieć dopiero w październiku lub w listopadzie.

Bełchatów jest też zgłoszony do programu flagowego. 12 instalacji pilotażowych dostanie dotację na budowę CCS z pieniędzy z handlu emisjami. Do podziału będzie ok. 10 mld euro. Oprócz Bełchatowa Polska wytypowała do tego programu ZA Kędzierzyn. O polskie instalacje walczy w UE prof. Jerzy Buzek, który został we wtorek szefem PE.

Biznes
Dobre pierwsze oceny gry od 11 bit studios
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. uruchomił nową usługę doradztwa inwestycyjnego
Biznes
Pacjenci z gorszą dostępnością do aptek
Materiał Promocyjny
Żywiec Zdrój na straży zasobów wodnych
Materiał Promocyjny
PKO Bank Polski zwiększa finansowanie transformacji
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę
Biznes
Znamy laureatów 14. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu
Materiał Promocyjny
Pogodny dzień. Wiatr we włosach. Dookoła woda po horyzont