Sprzedawane uprawnienia, stanowiące jednostki emisji zredukowanej – ERU (ang. Emission Reduction Unit) zostaną wygenerowane w projekcie Wspólnych Wdrożeń realizowanym przy udziale Głównego Instytutu Górnictwa na Kopalniach „Szczygłowice” oraz „Sośnica – Makoszowy” Ruch „Sośnica”.

GIG będzie przeiczał wychwycony metan na jednostki CO2 – do 2012 r. Kompania sprzeda blisko milion ton ekwiwalentu CO2 i zarobi na tym ok. 8 mln euro. Mechanizm Wspólnych Wdrożeń (ang. Joint Implementation) stanowi jeden z podstawowych narzędzi Protokołu z Kioto w zakresie ograniczania emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Projekt realizowany na Kopalniach KW S.A. polega na wykorzystaniu metanu uwalnianego w związku z eksploatacją podziemną węgla kamiennego do wytwarzania energii elektrycznej w układzie opartym na silniku gazowym. Metan jest gazem, którego potencjał cieplarniany jest 21 razy większy od dwutlenku węgla. W ciągu minionych dwustu lat jego stężenie w atmosferze wzrosło ponad dwukrotnie. Przy podziemnej eksploatacji węgla kamiennego średnio uwalnia się ok. 10 m3 metanu na tonę wydobytego węgla. W polskich kopalniach odmetanowanie wyrobisk prowadzone jest ze względów bezpieczeństwa prowadzenia prac górniczych, a ujmowany metan w przeważającej mierze uwalniany jest do atmosfery.

Japoński partner projektu – firma Chugoku Electric Power w dążeniach do spełnienia przyszłych zobowiązań w zakresie limitów emisji gazów cieplarnianych wykazuje dużą aktywność we wdrażaniu projektów Wspólnych Wdrożeń w europie środkowo – wschodniej. Przedsięwzięcie realizowane na kopalniach KW S.A. jest drugim projektem Wspólnych Wdrożeń w Polsce w zakresie ograniczenia emisji metanu kopalnianego poprzez jego zagospodarowanie w instalacji energetycznej. Pierwsze przedsięwzięcie tego typu ma miejsce na Kopalni Borynia należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (szacuje się, że JSW zarabia na tym ok. 1 mln zł rocznie).