Na terenach po cukrowni ma powstać biogazownia PGE

Zakład produkujący energię z przetwórstwa roślin ma powstać na części majątku należącego do byłej cukrowni w Łapach (Podlaskie)

Publikacja: 19.09.2010 12:38

Na terenach po cukrowni ma powstać biogazownia PGE

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik SM Sławomir Mielnik

Jeszcze w tym roku mają być zakończone procedury środowiskowe, wymagane przed wydaniem pozwolenia na budowę.

Biogazownię chce uruchomić utworzona w grudniu 2009 roku spółka Biogazownia Łapy sp. z o.o. To spółka - córka Polskiej Grupy Energetycznej Energia Odnawialna SA.

- Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej w sprawie biogazowni inwestor złożył w gminie Łapy w maju 2010 roku. Gmina zaczęła właśnie procedurę oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Decyzję środowiskową, potrzebną do ubiegania się przez inwestora o pozwolenie na budowę, gmina chce wydać jeszcze w tym roku - poinformowała PAP Teresa Kiejdzik z Urzędu Miasta i Gminy w Łapach.

Pozwolenie będzie wydawać starostwo powiatowe w Białymstoku.

Jak poinformował rzecznik PGE Jacek Strzałkowski, biogaz w firmie w Łapach miałby powstawać w procesie fermentacji beztlenowej substratów, np. kiszonki buraka cukrowego, kukurydzy i zbóż w zbiornikach nazywanych fermentatorami. Instalacja w Łapach miałaby produkować 7 mln 320 tys. metrów sześciennych biogazu, z którego z kolei, w wyniku spalania w silniku gazowym, miałoby być produkowane rocznie 16,4 tys. MWh energii elektrycznej i 62 tys. 350 GJ energii cieplnej rocznie.

- PGE odmawia na razie podania wartości planowanej inwestycji, jak również odpowiedzi na pytanie, czy został złożony wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia z programów UE - poinformował Strzałkowski.

Jedyna w Podlaskiem Cukrownia Łapy SA przestała produkować w 2008 roku. Została wyłączona z produkcji w ramach unijnej reformy rynku cukru, z powodu przyznania Polsce limitów produkcyjnych.

- Spółka PGE Energia Odnawialna dzierżawi od Krajowej Spółki Cukrowej teren po byłej cukrowni - poinformowała rzeczniczka KSC Aleksandra Paulska.

Dodała, że spółce cukrowej zależy na tym, aby majątek byłej cukrowni w Łapach był wykorzystywany w sposób jak najlepszy dla społeczności lokalnej i aby przyczynił się do ożywienia gospodarczego tego terenu.

Władze Łap podkreślają, że inwestycja jest bardzo oczekiwana w miasteczku, borykającym się z problemami społecznymi po likwidacji dwóch zakładów pracy Cukrowni Łapy SA i Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego SA.

- Przyniesie jednak niewiele miejsc pracy; będzie raczej szansą dla rolników i dostawców surowca - powiedział burmistrz Łap Roman Czepe.

W skutek zamknięcia cukrowni i upadłości ZNTK SA, pracę straciło w Łapach około tysiąca osób.

Jak poinformował Jacek Strzałkowski, w biogazowni ma być jedynie 7 miejsc pracy. Trudno oszacować, ile inwestycja da miejsc pracy w rolnictwie. Szacuje się natomiast, że do zasilania biogazowni w planowanej technologii będą potrzebne uprawy na obszarze ponad 1 tys. hektarów.

Burmistrz Czepe ocenia, że biogazownia będzie mała; dla porównania, Cukrownia Łapy produkowała 60 tys. ton cukru, zatrudniała 250 osób i współpracowała z 2 tysiącami plantatorów. Cukrownia przetwarzała w kampanii cukrowniczej 400 tys. ton buraków.

- W Podlaskiem kilka podmiotów ubiega się o dofinansowanie z UE - z Regionalnego Programu Operacyjnego - przedsięwzięć związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii - poinformował Podlaski Urząd Marszałkowski.

Trwa ocena 21 wniosków w konkursie związanym z rozwojem regionalnej i lokalnej infrastruktury ochrony środowiska. Dotyczą one inwestycji na łączną wartość ponad 181 mln zł. Pięć tych projektów, na łączną wartość około 102 mln zł, dotyczy wytwarzania energii z biomasy - w powiatach sokólskim i siemiatyckim. Jak poinformowała Urszula Mirończuk z urzędu marszałkowskiego, w przyszłym tygodniu będą znane wyniki oceny formalnej wniosków i zacznie się ich ocenia merytoryczna.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne