Młodzi informatycy coraz większą wagę przywiązują do realizacji swoich pasji i zainteresowań – podaje raport „Pasje młodych liderów IT”. Przygotowała go firma informatyczna Tieto Poland na podstawie badań prawie 400 polskich studentów kierunków związanych z IT.

Jak wynika z raportu, prawie połowa badanych specjalistów IT chciałaby, żeby praca pozwalała zachować równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Niewiele mniej (47 proc.) z nich oczekuje możliwości rozwoju i awansu. Pokolenie, które rozpoczyna właśnie pracę w branży IT, to tzw. generacja Y” – ludzie świadomi swojej wartości, kompetentni i ambitni, ale wyznający zasadę, że to praca ma być dla nich, a nie odwrotnie – podkreślają autorzy raportu. Co nie oznacza, że nie doceniają znaczenia pieniędzy – znalazły się one na drugim miejscu (po ambicji) wśród czynników, które motywują młodych liderów IT do działania – wymienia je ponad 40 proc. badanych.

Na trzecim miejscu są pasje, które w życiu młodych informatyków przekładają się głównie na zadowolenie z życia, poczucie samorealizacji i możliwość oderwania się od codzienności. Młodzi liderzy IT tak bardzo przywykli do realizacji pasji, iż tylko 7 proc. badanych jest w stanie z nich zrezygnować ze względu na pracę.

Jednocześnie ponad połowa ankietowanych chce łączyć przyjemne z pożytecznym, starając się wybrać taką pracę, która będzie ich pasją. Jeśli jednak nie mają takiej możliwości, a dodatkowo praca uniemożliwia rozwijanie zainteresowań, młodzi informatycy nie boją się zmiany miejsca zamieszkania w poszukiwaniu interesującej oferty pracodawców. Nie oznacza to jednak, że są gotowi przeprowadzić się wszędzie.

Oczekują, że nowe miejsce zamieszkania oprócz możliwości znalezienia ciekawej pracy będzie miało miłą atmosferę, możliwość ciekawego spędzenia wolnego czasu oraz komfortowe warunki do założenia rodziny. Pracodawcy, chcąc przyciągnąć dobrych pracowników, powinni więc uważnie przyglądać się miastom, w których lokują swoje siedziby.