Mała liczba projektów partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) to przede wszystkim efekt braku wiedzy na ten temat – uważa Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.
Stąd pomysł na stworzenie platformy współpracy w zakresie PPP. Wczoraj zostało podpisane porozumienie w tej sprawie. – Główny cel to rozwiązywanie rzeczywistych problemów związanych z wdrażaniem PPP przez samorządy, przeprowadzenie ich za rękę przez ten trudny proces – podkreśliła Bieńkowska.
Władze lokalne mają uzyskać wsparcie przede wszystkim w przygotowaniu projektów. – Kiedy warto stosować model PPP, a kiedy bardziej opłacalny jest tradycyjny sposób, jak liczyć koszty, korzyści, jak przeprowadzać analizę potrzeb, obliczyć długoletnią efektywność, jak rozkładać ryzyko. Lista zadań do wykonania i problemów do rozstrzygnięcia jest bardzo długa – wyliczał Tomasz Mironczuk, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.
Na platformie (strona www.ppp.gov.pl) dostępne będą informacje i doświadczenia z już realizowanych projektów, ale też opracowania, analizy, dokumenty, formularze itp. Taka baza danych powinna zmniejszyć koszty przygotowania dokumentacji. Zainteresowani będą mogli też skorzystać z pomocy ekspertów m.in. BGK. – Chcielibyśmy razem z samorządem doprowadzić projekt do formy, która będzie akceptowalna dla banków kredytujących – podkreślał Mironczuk.
Obecnie w Polsce samorządy prowadzą kilkadziesiąt inwestycji w formule PPP, więcej jest w fazie planów. Coraz częściej władze lokalne myślą też o tzw. projektach hybrydowych, które są najtrudniejsze – łączą partnerstwo publiczno-prywatne z unijnymi dotacjami.