Zdaniem sądu transakcje przyczyniłaby się do ograniczenia konkurencji. Wyrok, który zapadł dzisiaj dotyczy postępowanie, które UKOiK zakończył w październiku 2009 r. Obie spółki specjalizują się w produkcji rozjazdów torowych — urządzeń do zmiany kierunku przejazdu pojazdu szynowego z jednego toru na inny. Prezes UOKiK, wydając decyzją zakazującą połączenia, wzięła pod uwagę przede wszystkim strukturę rynku. Obecnie działają na nim trzy liczące się podmioty. Po dokonaniu koncentracji pozostałyby dwa, z dużą przewagą połączonych Cogifer i Koltram. Ponadto wysoki koszt wejścia na rynek oraz bariery prawne w istotny sposób ograniczają pojawienie się ewentualnych konkurentów. Utrudniłoby to odbiorcom rozjazdów możliwości negocjowania warunków zamówień.
Dziś Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie od decyzji zakazującej koncentracji. Zgodził się z oceną ustaleń faktycznych Prezesa Urzędu, zawartymi w decyzji oraz stwierdził, że w związku z istniejącymi barierami wejścia na ten rynek oraz faktem, że grupa VAE oraz KZN Bieżanów nie byłyby w stanie wywrzeć presji konkurencyjnej na połączone spółki Cogifer i Koltram — w wyniku ich koncentracji z pewnością konkurencja na rynku rozjazdów kolejowych zostałaby istotnie ograniczona.
Od wyroku SOKiK przysługuje możliwość złożenia apelacji w Sądzie Apelacyjnym.
Spółka Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe Cogifer Polska kupiła KolTram na pierwszej w historii aukcji prywatyzacyjnej, na której zaoferowano 100 proc. akcji firmy należącej do spółki Skarbu Państwa (właścicielem KolTramu jest Towarzystwo Finansowe Silesia). Aukcja, która odbyła się w kwietniu 2009 r., zakończyła się pełnym sukcesem w ciągu zaledwie pięciu minut. Cenę wywoławczą wszystkich akcji KolTram ustalono na 80 mln zł. Po paru minutach doszła do 96 mln zł. Z Cogifer Polska rywalizowały jeszcze dwie firmy: Bieżanów Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe z Krakowa i czeska firma DT Vyhybkarna a strojirna.
Resort skarbu nie komentuje decyzji UOKiK, argumentując, że nie dotyczy ona spółki z jego udziałem, ale firmy, której akcjonariuszem jest spółka Skarbu Państwa (Towarzystwo Finansowe Silesia).