W nowej placówce zatrudnienie znajdzie czterdziestu inżynierów, głównie absolwentów Poznańskiej Politechniki. Oddział jest częścią warszawskiego Centrum R&D, które obecnie jest drugim pod względem wielkości, poza Koreą, ośrodkiem badawczo-rozwojowym Samsung Electronics na świecie.

- Planujemy zatrudnić w pierwszym etapie przynajmniej 40 inżynierów. W tym miesiącu dwudziestu z nich kończy szkolenia w warszawskim centrum i rozpoczyna pracę w poznańskim oddziale. Chcemy dać miejsca pracy nie tylko specjalistom z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, ale również młodym, utalentowanym projektantom i programistom. Dlatego zatrudniamy też absolwentów i studentów ostatnich lat studiów na kierunkach informatyka oraz pokrewnych. Ponad 70 proc. zrekrutowanej dotychczas do Poznania załogi to absolwenci miejscowej politechniki. - mówi Adam Roś, szef Centrum R&D Samsung Electronics.

Nowa placówka będzie rozwijać oprogramowanie dla urządzeń do odbioru telewizji cyfrowej, w tym dla nowoczesnej platformy Samsung Smart TV, oraz aplikacje dla telefonów komórkowych. W kolejnych etapach, bazując na doświadczeniu warszawskiego ośrodka, a także wiedzy i kompetencjach lokalnych specjalistów, firma planuje poszerzenie zakresu działalności na zupełnie nowe obszary.

W ramach poznańskiego oddziału, Samsung ma w planach dalsze rozwijanie współpracy z lokalnymi uniwersytetami. Wspólne projekty badawcze z Politechniką Poznańską oraz innymi czołowymi uczelniami technicznymi w Polsce i Europie Środkowej, prowadzone są przez warszawskie centrum od kilku lat. Wspólnie z uczelniami organizowane są konferencje tematyczne, międzynarodowe wymiany studenckie i profesorskie. W najbliższej przyszłości Samsung planuje uruchomić konkursy dla pracowników naukowych i studentów na innowacyjne projekty i prace badawcze dla firmy.

Od momentu uruchomienia Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie, na rynek polski i europejski trafiły setki nowych modeli telefonów i telewizorów z „polskim" oprogramowaniem, a także dziesiątki modeli dekoderów dla największych operatorów telewizji kablowej i satelitarnej. Wśród stworzonych w ostatnich miesiącach aplikacji, są lokalne i światowe widgety dla Smart TV oraz kilkadziesiąt programów użytkowych i rozrywkowych dla platformy mobilnej bada. Opracowywane są, we współpracy z operatorami telefonii komórkowej, takie nowe usługi jak Rich Communication Suite – zaawansowana sieciowa platforma komunikacyjna, aplikacja do odbioru mobilnej telewizji nadawanej w standardzie IMB czy rozwiązania wykorzystujące komunikację zbliżeniową NFC.