Reklama

Bliżej przetargu na częstotliwości 1800 MHz

Przetarg UKE na częstotliwości pasma 1800 MHz może rozpocząć się w pierwszym kwartale 2012 r. - powiedziała dziennikarzom prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska

Publikacja: 28.10.2011 16:29

"Nie mamy jeszcze zmiany rozporządzenia o Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości. Obecnie projekt jego nowelizacji jest na etapie uzgodnień międzyresortowych. Potem jeszcze m.in. opinia Rządowego Centrum Legislacji, komisji prawniczej, podpis premiera, publikacja i vacatio legis. Spodziewam się, że najpóźniej w marcu nowa Krajowa Tablica Przeznaczeń Częstotliwości będzie gotowa. Wtedy będzie można rozpocząć przetarg" - zaznaczyła.

Krajowa Tablica Przeznaczeń Częstotliwości to plan przydziału częstotliwości w Polsce.

"W związku z przejęciem Polkomtelu przez Zygmunta Solorza-Żaka będziemy wystawiać w przetargu 1800 MHz, żeby stworzyć szanse dla P4, operatora sieci Play, albo nowego gracza na rynku. Stworzyć przeciwwagę, bo teraz mamy na rynku dwa silne podmioty (Grupę Solorza-Żaka oraz inicjatywa PTK i PTC, które zaczęły wspólnie zarządzać siecią) i jednego słabszego. Popierając akwizycję Polkomtelu, zapowiadaliśmy już w korespondencji z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów konieczność odtworzenia prawidłowej sytuacji konkurencyjnej" - zaznaczała.

Dodała, że kryterium wyboru zwycięzcy przetargu będzie zarówno oferta finansowa (w tym tempo inwestycji) jak i konkurencyjność. "Te częstotliwości mogą być przeznaczone na budowę sieci LTE i jest to rozsądne rozwiązanie. W UKE pracują już nasi eksperci nad koncepcją przetargu, obserwują zmiany na rynku i prognozują, co się może wydarzyć" - powiedziała.

Technologia szybkiego internetu LTE pozwala na przesyłanie danych mobilnie z prędkością nawet kilkudziesięciu Mb/s.

Reklama
Reklama

W Polsce sieć w tej technologii jest budowana dzięki częstotliwościom należącym do spółek zależnych kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka Grupy NFI Midas (CenterNet i Mobyland).

Biznes
Donald Trump traci cierpliwość. Nowe sankcje na Rosję na horyzoncie
Biznes
Gwarancje dla Ukrainy, AI ACT hamuje rozwój, zwrot Brukseli ws. aut spalinowych
Biznes
Polskie firmy chcą zamrożenia AI Act
Biznes
Nowe technologie nieodłączną częścią biznesu
Biznes
Biznes o cyrkularności – co mówią liderzy zmian
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama