Unia Europejska odchodzi od bardzo rygorystycznej polityki klimatycznej, ale odwęgla nie uda się uciec - ocenili uczestnicy forum Polski Węgiel 2011, które redakcje „Rz" i „Parkietu" już po raz trzeci zorganizowały w Katowicach.
- UE ze względu na kryzys trochę rakiem wycofuje się z rygorystycznych założeń klimatycznych – ocenia Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej. Parlament Europejski odrzucił pomysł zwiększenia celu redukcyjnego emisji CO2. W USA jest rok wyborczy, a Chiny nie rozmawiają o globalnym porozumieniu dla klimatu. Rosja i Japonia nie chcą z kolei angażować się w nie bez Chin.
- Powinniśmy budować energetykę bardziej efektywną i w ten sposób redukować emisję CO2, inaczej jeszcze bardziej podniesiemy ceny energii - dodała Strzelec-Łobodzińska. Raport Międzynarodowej Agencji Energii ocenia, że poprawa efektywności elektrowni o 5 proc. skutkuje spadkiem emisji CO2 o 8 proc.
Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, zaznaczył jednak, że UE nie zmienia długookresowej polityki. - Założenia są takie, by do 2050 r. ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 95 proc. Wyeliminować węgiel, a jeśli będzie dopuszczony, to tylko ze składowaniem CO2 pod ziemią (CCS) - przypomniał Olszowski. A to zdaniem branży jest sprzeczne z podnoszeniem sprawności elektrowni, którą CCS obniża.
Nie unikano też tematów giełdowych oraz fuzji i przejęć. Wiceprezes Węglokoksu Bogusław Oleksy powiedział, że nie jest przesądzone, iż spółka wejdzie na giełdę w 2012 r., bo będzie to zależało od sytuacji rynkowej. O tym, jak postrzegana jest spółka giełdowa przez inwestorów i czemu łatwiej jej pozyskać inwestorów, mówił prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski.