Wydobycie węgla z najnowszej odkrywki Tomisławice ruszyło 20 września 2011r.   Węgiel transportowany jest do Zespołu Elektrowni PAK. Przeciw inwestycji występował m.in. Greenpeace, bo odkrywka powstała na obszarze ochrony Natura 2000 nad jeziorem Gopło.

Według Komisji, na potrzeby oceny oddziaływania na środowisko kopalni przedłożono niewystarczające dane. Błędne założenia mogły mieć wpływ na wynik oceny, co może mieć negatywne skutki dla objętych ochroną roślin i zwierząt.

Dotychczasowe wezwanie do usunięcia uchybienia i spotkania z przedstawicielami polskich władz nie doprowadziły do porozumienia. W związku z tym Komisja wystosowała uzasadnioną opinię. Polska ma dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i doprowadzenie do zgodności z unijnymi przepisami w ciągu dwóch miesięcy. W przeciwnym wypadku, Komisja może przekazać sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Do tej pory w kwestii Ochrony Środowiska było tak tylko w jednym przypadku: budowie obwodnicy Augustowa.

Zasoby złoża Tomisławice, przewidywane do wydobycia, wynoszą około 50 mln ton, eksploatacja potrwa do około roku 2030. Docelowo wydobycie z odkrywki Tomisławice ma wynosić 2-2,5 mln ton węgla rocznie