Laureatami konkursu Bezpieczna Kopalnia w roku 2011, w kategorii „kopalnie węgla kamiennego" zostały kolejno Pokój (Kompania Węglowa), drugie miejsce zajęły Bolesław Śmiały (Kompania Węglowa) i Piekary (Kompania Węglowa), a trzecie Kazimierz Juliusz (Katowicka Grupa Kapitałowa – kopalnia stowarzyszona Katowickiego Holdingu Węglowego) i Siltech (zakład prywatny). W kategorii „kopalnie rud miedzi" w roku 2011, Kapituła Konkursu Bezpieczna Kopalnia już po raz ósmy nie przyznała wyróżnienia, z uwagi na zaistniałe wypadki śmiertelne.

- Bezpieczeństwo w pracy nie jest kwestią szczęśliwego zbiegu okoliczności. Składa się na niego dobre zarządzanie i organizacja pracy oraz przestrzeganie przepisów przez wszystkich pracowników. Górnicy wiedzą, że wskaźniki bezpieczeństwa zależą w pewnej mierze także od warunków geologicznych,  jakości maszyn i urządzeń oraz zwykłego porządku. Gratulując dyrektorom kopalń sukcesów w naszym konkursie kierujemy słowa uznania do  wszystkich ich podwładnych, których należyte wykonywanie obowiązków zawodowych sprawiło, że przez trzy kolejne lata nie było w zakładzie  wypadków śmiertelnych lub ciężkich. Dla nadzoru górniczego kolejne edycje tego konkursu, a było ich już 16, są chwilą satysfakcji, że mamy silnych sojuszników w promowaniu bezpiecznej pracy w górnictwie.

Troska przedsiębiorców górniczych o zdrowie i życie górniczych jest niewątpliwie nakazem moralnym. Ale jest każe kalkulacją ekonomiczną, bezpieczeństwo pracy przekłada się na wyniki finansowe zakładu. Kto jeszcze tego nie zauważył przekona się o tym, gdy kopalnie zaczną płacić wyższe składki na ubezpieczenie wypadkowe. Prawdopodobnie nowe zasady  zaczną obowiązywać od 1 kwietnia – mówi dr inż. Piotr Litwa, prezes WUG. Wyróżnienia dla liderów bezpieczeństwa wręczono podczas Sesji „Górnictwo z zasadami".

W kapitule konkursu zasiadali" Wojciech Magiera, wiceprezes WUG,  prof. Józef Dubiński, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa, prof. Stanisław Krszemień z Politechniki śląskiej, prof. Paweł Krzystolik z GIG. Prof. Krzysztof Cybulski z Fundacji Bezpieczne Górnictwo, Beata Marynowska z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach, Janusz Koc z chorzowskiego ZUS, dr Jerzy Kicki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej i dr Eugeniusz Sobczyk z komitetu organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej Główne kryteria wyboru laureatów Konkursu Bezpieczna Kopalnia nie zmieniają się od lat. Kapituła bierze pod uwagę : brak wypadków śmiertelnych i ciężkich w ostatnich trzech latach, liczba wypadków lekkich w kopalniach bez wypadków śmiertelnych i ciężkich, liczba kolejnych dni bez wypadku w roku konkursu, występujące zagrożenia naturalne wg stopni, kategorii i klas, liczba załogi (w tym zatrudnienie pod ziemią), wielkość wydobycia.