Restrukturyzacja jest nie do uniknięcia, a firma musi działać pilnie, aby opanować sytuację – stwierdza raport i zarzuca firmie, że spóźniła się z przygotowaniami do globalizacji gospodarki. Istnieje więc pilna konieczność opracowania planu reorganizacji działalności przemysłowej i ograniczenia zatrudnienia. Zasady tej nie można niestety podważać – uważa autor.
Przyszłość PSA w średnim i długim okresie czasu zależy od strategii wejścia w sojusz z inną dużą światową firmą samochodową.
Wiadomo było, że PSA ma duże problemy finansowe, ale gdy ogłosiła o zamykaniu fabryki i redukcji zatrudnienia wkrótce po sformowaniu nowego rządu w Paryżu, wywołała tym szok i znaczne poruszenie we Francji.
Raport ocenia, że PSA jest zbyt zależna od rynku europejskiego, na który przypada połowa jej sprzedaży. Jej charakter producenta pojazdów z wszystkich segmentów powiększył tylko jej kłopoty, bo Europa Wschodnia opanowała produkcję tańszych modeli, a Niemcy zdominowały segment aut drogich i luksusowych.
Rząd dał jasno do zrozumienia, że pragnie osłabienia zakresu restrukturyzacji, bo we Francji maleje działalność przemysłowa, a zależy mu na inwestowaniu zagranicą także w sektor motoryzacji w fabryki należące do firm francuskich.