Prezes NFOŚiGW poinformowała na konferencji prasowej, że wspólny program narodowego i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska o nazwie KAWKA ruszył i będzie realizowany przez pięć lat. Program finansują: NFOŚiGW (400 mln zł) oraz wojewódzkie fundusze (także 400 mln zł).
Program nawiązuje do dyrektywy unijnej CAFE (Clean Air for Europe) z maja 2008 roku ws. jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy. Dyrektywa wskazuje, że najważniejszym celem działań w zakresie ochrony powietrza jest ograniczenie zanieczyszczeń. Chodzi o to, by zmniejszyć ryzyko zachorowań wynikających z występowania w powietrzu szkodliwych np. pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Związki te powstają w trakcie np. spalania drewna, pracy pieców koksowniczych, są obecne w spalinach samochodowych.
Dyrektor departamentu ochrony powietrza w resorcie środowiska Małgorzata Wejtko przypomniała, że rok 2013 został ogłoszony przez Komisję Europejską rokiem powietrza. Dyrektywa, jak i program dotyczą miejsc, gdzie normy zanieczyszczonego powietrza są przekraczane - dodała. Powiedziała, że ministerstwo prowadzi prace nad krajowym programem ochrony powietrza.
Główny specjalista Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Barbara Toczko podkreśliła, że "na obszarze wszystkich województw są miejsca, gdzie występują przekroczenia poziomów dopuszczalnych dla pyłów PM10 i PM2,5. Im drobniejszy jest ten pył, tym bardziej jest niebezpieczny dla człowieka".
Dodała, że największe stężenia pyłów występują w południowej i centralnej Polsce, szczególnie w dużych aglomeracjach.