Nowoczesny, trzypiętrowy tzw. inteligentny budynek (wykorzystuje Building Managment System pozwalający na utrzymanie optymalnych dla człowieka parametrów pracy urządzeń Wentylacji czy klimatyzacji) mieści się w Katowicach przy siedzibie Głównego Instytutu Górnictwa.

Z kolei części technologiczne to istniejąca już wcześniej kopalnia doświadczalna Barbara w Mikołowie oraz nowe obiekty Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, gdzie wybudowano m.in. 20 nowych instalacji (w tym np. te pozwalające badać zgazowanie węgla na powierzchni). Projekt realizowany był od 2009 r. i został ukończony prawie dwa miesiące przed planowanym terminem. - Kiedy w 2005 r. zaczynałem działanie w europarlamencie i przyjechałem do Katowic, zrobiłem spotkanie dotyczące czystego węgla. Wtedy pytano, czy to znaczy, że górnicy będą czystsi wyjeżdżać z kopalń, tak mało temat był znany. A to centrum jest obecnie na poziomie europejskim, realizatorom projektu mogę tylko pogratulować – powiedział podczas uroczystości prof. Jerzy Buzek, były premier i były szef europarlamentu.

- Jestem zwolennikiem mądrej infrastruktury badawczej, bo takie technologie jak zgazowanie węgla czy CCS (wychwyt i magazynowanie CO2 – red.) idą swoim  tempem, nie zawsze takim, jakbyśmy chcieli, dlatego takie zaplecze badawcze jest nam bardzo potrzebne – powiedział Piotr Woźniak, Główny Geolog Kraju.

Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego w przesłanym liście przypomniała,  że CCTW to największy projekt infrastruktury badawczej na Śląsku. - CCTW pozwoli na współpracę ze światem w zakresie czystych technologii węglowych. Roczna produkcja węgla to 7,5 mld ton, z czego połowa przypada na Chiny. Z kolei UE jest czwartym co do wielkości konsumentem węgla, a to pokazuje, że nie tylko Polska, gdzie z węgla mamy 88 proc. energii, jest krajem węglowym – mówił gospodarz uroczystości, szef Głównego Instytutu Górnictwa, prof. Józef Dubiński. – Redukcja światowej zależności od węgla jest niemożliwa, ale czystsze wykorzystanie tego surowca owszem. Bo to jest właśnie paliwo przyszłości, czysty węgiel, który zwiększa też społeczną akceptowalność dla tego surowca – tłumaczył. Dodał, że czyste technologie węglowe to nie tylko CCS czy zgazowanie, ale też m.in. redukcja emisji metanu, czy zrównoważona gospodarka zasobami.

Jako iż instytucja jest górnicza, na otwarciu nie zabrakło górniczej orkiestry, branżowego hymnu, a także hymnu UE (prof. Dubiński przypomniał, że inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych – CCTW znalazło się na liście projektów kluczowych Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka). Goście mieli okazję zwiedzić nowy budynek w Katowicach, gdzie znajdują się laboratoria badawcze. Prowadzone będą tu prace interdyscyplinarne, m.in. w zakresie własności ciał stałych, cieczy i gazów, inżynierii procesowej czy nanotechnologii. Chodzi o zbadanie minimalizowania wpływu wykorzystywania węgla na środowisko, czy także rozpoznania potencjału składowania CO2 pod ziemią dla technologii CCS.