Po zakończeniu Dni Konia Arabskiego otwarte dla zwiedzających będą trzy najważniejsze polskie stadniny prowadzące hodowlę koni arabskich czystej krwi – w Janowie Podlaskim, Michałowie oraz w Białce. Tradycyjnie Dni Konia Arabskiego swoim patronatem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Podczas Dni Konia Arabskiego szczególnie ważnym dla hodowców wydarzeniem są czempionaty organizowane w ramach Narodowego Pokazu. O tytuły czempionów walczą klacze i ogiery wszystkich kategorii wiekowych. Wyhodowane w polskich stadninach araby wielokrotnie zwyciężały nie tylko w kraju, lecz również na wielu prestiżowych pokazach za granicą. W tym roku Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi odbędzie się po raz 35 – podaje Agencja Nieruchomości Rolnych.
Pierwszą aukcję koni arabskich Pride of Poland zorganizowano latem 1969 roku. Od tego czasu nieprzerwanie, jako jedyna tego rodzaju impreza na świecie, przyciąga kupców i hodowców, którzy nie wahają się zapłacić zawrotnych kwot za perły polskiej hodowli, a także świat sportu i biznesu oraz rodziny z dziećmi.
Podczas ubiegłorocznej aukcji rekordowe sumy zapłacili hodowcy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Wielkiej Brytanii, odpowiednio za gniadą klacz Ejrene ze Stadniny Koni w Michałowie – 440 tys. euro, i siwą klacz Etnologia ze Stadniny Koni w Janowie Podlaskim – 370 tys. euro. Rok wcześniej, w 2011 roku, za siwą klacz Piacenza z Michałowskiej Stadniny nabywca ze Stanów Zjednoczonych zapłacił 475 tys. euro, a hodowca z Arabii Saudyjskiej siwą klacz Palabra wylicytował za 400 tys. euro. Warto zaznaczyć, że wszystkie wymienione klacze wielokrotnie zdobywały laury najlepszych koni na pokazach tak w Polsce, jak i za granicą. Najdrożej sprzedanym polskim koniem w historii janowskiej aukcji była klacz Kwestura wyhodowana w SK w Michałowie, którą w 2008 roku nabył hodowca z Bliskiego Wschodu za 1 milion 125 tys. euro. Rok później klacz Pinta została wylicytowana za 500 tys. euro. Wspomnieć należy także o ogierze El Paso, którego sprzedano w 1981 roku za zawrotną wówczas kwotę 1 miliona dolarów.
W tym roku organizatorzy zwracają uwagę kupców i publiczności 44. Aukcji Pride of Poland na trzy konie: gniadą klacz Belgica, siwą El Saghira oraz kasztanowatą Palatina. Pierwsza z nich, wyhodowana w Janowie, sięgała wielokrotnie po najwyższe nagrody w kraju, a także na Pucharze Narodów 2011 w Akwizgranie i Czempionacie Europy 2011 w Weronie. Druga to klacz z Michałowa, także wielokrotnie wyróżniana w kraju i za granicą – w tym na Czempionacie Świata 2012 w Paryżu. Ostatnią klacz wielokrotnie wyróżniano w Polsce, a także dostrzeżono w 2010 i 2012 na w Pucharze InterCup w Pradze i Pucharze Narodów 2011 w Akwizgranie.