Umowy dotyczą mocznika produkowanego przez należące do Grupy Azoty zakłady chemiczne w Kędzierzynie i Puławach. Mocznik to jeden z podstawowych surowców do produkcji żywic klejowych, wykorzystywanych do wytwarzania różnego rodzaju płyt drewnopochodnych przede wszystkim dla przemysłu meblarskiego.
Jak mówił na konferencji prezes Grupy Pfleiderer Grajewo Wojciech Gątkiewicz, zamierza ona rozwijać działalności w zakresie żywic dla przemysłu meblarskiego i innych branż, a umowa daje dostęp do kluczowego surowca. Chcieliśmy znaleźć partnera z możliwością stałego zaopatrywania, ale i z opcją regulowania wolumenów w zależności od naszych potrzeb - tłumaczył.
Prezes Grupy Azoty Paweł Jarczewski podkreślił, że mocznik jest nie tylko podstawowym nawozem azotowym, ale znajduje też zastosowanie w wielu innych, często nowych gałęziach przemysłu. Zaznaczył, że produkcja mocznika to jedna z dróg zagospodarowania produktów nawozowych na cele przemysłowe. Jarczewski zauważył, że wspólny z Lotosem projekt petrochemiczny ma także zagospodarować produkty nawozowe w inny sposób.
Jarczewski mówił, że w branżach płyt drewnopochodnych i meblarskiej pracuje niemal 200 tys. ludzi. Sektory te eksportują bardzo dużo, również dzięki stworzeniu stabilnej krajowej bazy surowcowej, którą stanowią produkowane w Polsce: mocznik, melamina i drewno z polskich lasów.
Grupa Pfleiderer Grajewo produkuje płyty meblowe i płyty MDF, które w 95 proc. trafiają do przemysłu meblarskiego. Oferuje też żywice klejowe dla meblarstwa.