W celu przyspieszenia prac nad nowoczesnymi lekami biopodobnymi oraz poszerzenia możliwości w zakresie ich rozwoju, produkcji i komercjalizacji na światową skalę Polpharma nawiązała współpracę ze strategicznym niemieckim partnerem – grupą Strüngmann, który dysponuje wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie leków biologicznych. Nawiązana współpraca ma pozwolić obu partnerom podzielić się kosztami i ryzykiem prac nad lekami biopodobnymi oraz gwarantuje równy udział w prawach do przyszłych leków.

- To bardzo ważny krok, który przyśpieszy rozwój naszej firmy. Leki biopodobne, które będą wynikiem naszej współpracy, dzięki niższej cenie umożliwią wielu ciężko chorym pacjentom dostęp do skutecznej terapii. Powołanie joint venture jest dla nas także punktem wyjścia do ewentualnej szerszej współpracy z grupą Strüngmann również w dziedzinie innowacyjnych leków biologicznych – uważa Jerzy Starak, przewodniczący rady nadzorczej i główny udziałowiec Polpharmy.

Polpharma, która jest liderem polskiego rynku farmaceutycznego w zakresie markowych leków generycznych, podjęła strategiczną decyzję o wejściu na rynek leków biopodobnych. Zdaniem ekspertów leki tego typu są przyszłością współczesnej farmakoterapii ze względu na ich wysoką skuteczność i korzystny profil bezpieczeństwa, zwłaszcza w leczeniu chorób takich jak nowotwory czy schorzenia o podłożu immunologicznym. W grudniu 2012 r. w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym firma otworzyła największe centrum badań i rozwoju w Polsce, gdzie prowadzi prace nad pierwszymi lekami biopodobnymi.

Czym są leki biotechnologiczne? Tego typu farmaceutyki, w przeciwieństwie do leków chemicznych uzyskiwanych w wyniku syntez chemicznych, są wytwarzane są w żywych organizmach (mogą nimi być komórki bakterii, drożdży, ssaków). Główna przewaga biotechnologii polega na tym, że umożliwia wytworzenie większych struktur molekularnych aniżeli w syntezie chemicznej. Uzyskuje się przez to znacznie większą specyficzność leku oraz mniej działań niepożądanych. Natomiast leki biopodobne, to generyczne odpowiedniki innowacyjnych leków biologicznych. W pełni odpowiadają profilem bezpieczeństwa i właściwościami farmakologicznymi zarejestrowanym i obecnym na rynku lekom biologicznym. Jednak rozwój leków biopodobnych jest krótszy i tańszy od innowacyjnych leków biologicznych, co wpływa na ich niższą cenę i większą dostępność terapii. Jednak ich wprowadzenie do sprzedaży jest możliwe dopiero po wygaśnięciu patentów chroniących oryginalne leki biologiczne (tzw. lekom referencyjnym).