W ubiegłym roku liczba zgłoszeń do Europejskiego Urzędu Patentowego wyniosła 274 tys., co oznacza skok rok do roku o 3,1 proc., i tym samym ustanowiła kolejny rekord.
To na co warto jednak zwrócić uwagę nad Wisłą, jest ogromny skok popularności ochrony wśród Polaków. W 2014 r. firmy z naszego kraju zgłosiły w sumie 701 patentów, co stanowi 22 proc. wzrost w porównaniu do poprzedniego roku. Co ciekawe, pod względem dynamiki Polska wyprzedziła w analizowanym okresie Chiny (18 proc. skok) i pod tym względem zajęła pozycję lidera w zestawieniu 38 krajów członkowskich EPO.
- Zapotrzebowanie na ochronę patentową w Europie rośnie od 5 lat - mówi podczas konferencji podsumowującej rok Beno?t Battistelli, prezes EPO.
- Europa wzmacnia pozycję centrum technologii i innowacji dla firm z całego świata. Większa liczba zgłoszeń z Europy podkreśla ważną rolę tych gałęzi przemysłu, które szczególnie obfitują w patenty. Stanowią podstawę europejskiej gospodarki opartej na wiedzy, stymulującej konkurencyjność i tworzącej zatrudnienie - wskazywał.
W jakich branżach wyróżniają się Polacy? Wśród zgłoszeń patentowych z naszego kraju największy wzrost odnotowano w kategorii technologii medycznych (z 2 proc. do 7 proc. zgłoszeń w ostatnim roku) i technologii informatycznych (z 3 proc. w 2012, 5 proc. w 2013, do 6 proc. obecnie). Pięć wiodących obszarów technologii to: inżynieria lądowa, technologie medyczne, technologie informatyczne, procesy termiczne i maszyny specjalne.