Wartość transakcji wyniesie 21 mld dol., co oznacza, że jedną akcję spółki wyceniono na 261,25 dol. o 13 proc. więcej, niż wyniosła cena na zamknięciu środowych notowań.

Co skłoniło zarząd AbbVie do wyłożenia na stół tak wielkich pieniędzy. Odpowiedź jest jedna; Imbruvica. Stworzony przez Pharmacyclics lek w listopadzie 2013 r. otrzymał akceptację amerykańskiej agencji FDA, a w lutym 2014 r. miał swoja premierę na rynku. Specyfik stosowany jest w leczeniu przewlekłej białaczki. Analitycy szacują, że jego sprzedaż będzie warta w tym roku około 1 mld dol.

- Imbruvica nie tylko doskonale uzupełnia onkologiczną ofertę AbbVie, ale także wykazała ogromną skuteczność w walce z różnymi typami nowotworów układu krwiotwórczego – tłumaczy Richard Gonzalez, prezes AbbVie.

Przejęcie Pharmacyclics przez AbbVie to pierwszy sukces spółki na rynku fuzji w tym roku. Wcześniej firma próbowała przejąć innego giganta Shire. W tym przypadku nie chodziło jednak o zdobycie kontroli nad nowym lekiem, ale o prawo podatkowe, które po zmianie premiowało i dawało pole do odpisów firmom skupującym zagraniczną konkurencję.