Oleksiy Lomeyko jest związany z Philip Morris od 1997 r. Do Krakowa przyjechał bezpośrednio z Sankt-Petersburga, gdzie pełnił funkcję dyrektora operacyjnego Philip Morris na Rosję i Białoruś. Pierwsze doświadczenia zdobywał w ukraińskiej fabryce Philip Morris w Charkowie jako inżynier ds. zdrowia i bezpieczeństwa. Po roku został awansowany na stanowisko menedżera.

Pracował też w centrali Philip Morris International w Lozannie oraz kierował fabryką Philip Morris w Krasnodarze.

- Fabryka Philip Morris w Krakowie jest bardzo nowoczesna i należy do największych w Europie. Jednym z naszych obecnych priorytetów, oprócz ciągłego usprawniania procesów produkcyjnych, jest zmniejszenie emisji do środowiska. W ciągu pięciu lat udało nam się zredukować emisję CO2 aż o 80 proc., czyli o ok. 42 tys. ton rocznie. M.in. takie wyzwania sprawiają, że praca w naszej fabryce jest bardzo atrakcyjna dla wysokiej klasy specjalistów w różnych dziedzinach – komentuje Oleksiy Lomeyko.

Poprzednikiem nowego dyrektora był Marek Kalinowski, który objął stanowisko dyrektora ds. zarządzania łańcuchem dostaw na Unię Europejską. Będzie pracował w Szwajcarii – podaje PMP w komunikacie prasowym.

Szef krakowskiej fabryki studiował filologię oraz nauki ekonomiczne na Uniwersytecie w Charkowie, posiada certyfikat Business Administration (połączony program INSEAD oraz Philip Morris). Ukończył również studia podyplomowe na The Open Universiiy Milton Keynes w Wielkiej Brytanii z zakresu zarządzania produkcją i technologii. Jest żonaty. W wolnym czasie lubi aktywnie spędzać czas ze swoim synem.

W krakowskim zakładzie Philip Morris pracuje ok. 1,5 tys. osób (we wszystkich spółkach firmy w Polsce pracuje ok. 3000 osób). Na przestrzeni ostatnich 10-ciu lat wielkość produkcji papierosów w fabryce wzrosła z 30 mld do ponad 50 mld sztuk papierosów rocznie i – jak podaje PMP - dalej się zwiększa.

Niemal 70 proc. produkcji fabryki spod Wawelu trafia na eksport. Produkty z Krakowa sprzedawane są na ponad 70 rynkach.

W 2013 r. rozpoczął się kolejny proces inwestycyjny, którego celem jest zwiększenie mocy produkcyjnych krakowskiej fabryki. Do tej pory Philip Morris zainwestował w Polsce ponad 500 mln dol. Philip Morris jest największą firmą tytoniową w Polsce, z udziałami w rynku wynoszącymi ok. 39 proc. – wynika z danych firmy badawczej Nielsen.