Rzeczniczka urzędu prokuratury federalnej w Brasilii poinformowała, że postępowanie cywilne i karne zmierza do ustalenia, czy mogło dojść do nieprawidłowości w kontrakcie wynegocjowanym w 2014 r. Potwierdziła doniesienia brazylijskich środków przekazu, że prokuratora przygląda się różnicy 900 mln dolarów między początkową ceną proponowaną przez Saaba z 2009 r. i ostateczną ceną uzgodnioną w październiku.
Lotnictwo wojskowe Brazylii wybrało myśliwiec Gripen NG, a proponowano mu F-18 Super Hornety Boeinga i Rafale Dassault Aviation. Pierwsze samoloty mają być dostarczone na początku 2018 r. — podał Saab.
Dowództwo lotnictwa wojskowego wyjaśniło w komunikacie, że różnica w cenie wynika z wahań kursów walutowych i dodatkowych elementów objętych kontraktem: symulatorów lotu i monitorów o rozległym obrazie (WAD) w kokpicie. Wojskowi zaprzeczyli, by doszło do nieprawidłowości przy zakupie i wyrazili gotowość udzielenia wszelkich wyjaśnień w razie potrzeby.
Serwis prasowy G1 Globo podał, że ekrany WAD najnowszej generacji wybrane przez lotnictwo są stosowane jedynie w amerykańskich myśliwcach F-35 i będą produkowane w Brazylii przez tamtejszego producenta awioniki AEL Sistemas z Porto Alegre, który jest filią izraelskiej Elbit Systems.
Prokurator Anselmo Lopes wystąpił o przesłanie mu dokumentów od Saaba, dowództwa lotnictwa wojskowego i AEL — kopii kontraktów, raportów finansowych i wiadomości elektronicznych związanych z tą transakcją — podał G1. Lopes ma rok na zakończenie śledztwa.