Z Gdańska do Amsterdamu będzie można polecieć od 25 października. Z Warszawy do Popradu sezonowo od 15 grudnia do 8 marca. Połączenie Warszawa-Wilno ma ruszyć 3 września. Prezes linii, Martin Gauss nigdy nie ukrywał, że Polska jest dla airBaltic bardzo interesującym rynkiem.

Łotysze wyraźnie wykorzystują sytuację, w której LOT z powodu skorzystania z pomocy publicznej ma związane ręce i nie może ani otwierać nowych połączeń, ani też zwiększać oferowania na obsługiwanych obecnie trasach.

W zeszłym tygodniu Łotysze zaskoczyli rynek zapowiadając otwarcie od jesieni połączenia Radom-Ryga. Ale ani przewoźnik, ani lotnisko, ani władze Radomia nie ujawniają ile musieli dopłacić, żeby najmłodszy polski port lotniczy otrzymał regularne połączenie, w dodatku zagraniczne. Jakiej skali może to być wsparcie można tylko próbować spekulować. Bydgoszcz płaci linii Sprint Air za loty do Babimostu 1,47 mln złotych. Ile osób poleci z Radomia do Rygi i dalej w świat ? Dzisiaj trudno wyrokować. Bo godziny wylotów są takie, że podróż z Radomia np do Londynu, Rzymu, czy Madrytu trwa łącznie ok 20 godzin i kosztuje ok 120 euro za odcinek, czyli cena jest porównywalna do bezpośrednich przelotów do tych miast z oddalonej o 100 km Warszawy.

AirBaltic reklamuje się jako linia hybrydowa, czyli taka, która oferuje loty na warunkach czarterów, ale i połączenia regionalne, większość z nich po niskich cenach. Na trasach polskich tanio nie jest. Przelot Warszawa-Poprad, to wydatek od 27,99 euro, Warszawa-Wilno - od 59 euro .

Air Baltic, to niewielka linia, ale z wielkimi ambicjami. Martin Gauss nie ukrywa, że w jego planach jest stworzenie przewoźnika porównywalnego przynajmniej do skandynawskiego SAS. W 2014 roku Łotysze przewieźli 2,5 mln pasażerów. Powstała w 1995 roku, ma 4 centra przesiadkowe - Rygę, Tallin, Wilno i fińskie Oulu, do których wyraźnie chce jeszcze dorzucić Warszawę. Jej flota liczy 36 maszyn, którymi obsługuje 36 połączeń. Po przejęciu połączeń Air Lituanica, airBaltic przymierza się do „bliskiej współpracy" z Estonian Air, narodowym przewoźnikiem estońskim, który ma 7 samolotów i lata do 14 portów. W Estonianie udziały (2,66 proc.) ma SAS.

Prezes LOTu, Sebastian Mikosz pytany o możliwość konsolidacji w naszym regionie zawsze chwalił airBaltic i mówił, że w Europie Środkowej i krajach bałtyckich może powstać silna linia lotnicza, właśnie z połączenia linii regionalnych. Dzisiaj okazuje się, że miał rację, tylko że, jak na razie karty rozdaje airBaltic.

Air Baltic w Radomiu