Elektromobilność to duże wyzwanie

Budowa rynku elektromobilności w Polsce nie będzie łatwa. Trzeba pokonać bariery finansowe, legislacyjne i infrastrukturalne. Potrzebna jest współpraca wielu sektorów.

Aktualizacja: 28.03.2017 21:21 Publikacja: 28.03.2017 20:57

Uczestnicy debaty chwalili rząd za plan rozwoju elektromobilności, ale już jego realizację widzą w c

Uczestnicy debaty chwalili rząd za plan rozwoju elektromobilności, ale już jego realizację widzą w ciemnych barwach.

Foto: materiały prasowe

O rządowym planie zakładającym m.in., że po polskich drogach w 2025 r. będzie jeździło prawie 1 mln aut elektrycznych (teraz jest ich kilkaset), rozmawiali uczestnicy panelu pt. „Elektromobilność".

– Teoretycznie wszystko zmierza we właściwym kierunku. Mamy dyrektywę UE, która zobowiązuje jej państwa do rozwijania elektromobilności, mamy tzw. plan Morawieckiego, który to uwzględnia, i ostatnio mieliśmy w dużych miastach smog, który unaocznił społeczeństwu problem i zapewnił jego przyzwolenie na elektromobilność. Są też dotacje z UE oraz zadeklarowane wsparcie z Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – mówił Jerzy Baehr, partner zarządzający w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr. Jednak, jak dodał, jawi się problem w postaci dużej liczby stron przedsięwzięcia i ich zgodnej współpracy. – Jako naród nie jesteśmy mistrzami kompromisu i budowania wielkich projektów, a tu muszą współdziałać m.in. motoryzacja, energetyka, telekomunikacja, nauka i samorządy. Obawiam się, że będzie to trudne – stwierdził.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP
Biznes
Komputronik pozyskał inwestora. Kurs szybuje
Biznes
Jak obniżyć ceny mieszkań? Cła na nawozy i plan podatkowy Trumpa
Biznes
Będą cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Grupa Azoty częściowo zadowolona