Banki muszą płacić coraz większe daniny na rzecz państwa, mają najróżniejsze ograniczenia regulacyjne, a prosperują znakomicie.

- Sektor bankowy jest największym płatnikiem podatku dochodowego CIT, ponad 4 mld zł rocznie. Istniejący od 2 lat podatek bankowy to kolejne 4 mld zł. 2 mld zł idzie na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. VATu płacimy kolejne 2 mld zł (działalność bankowa jest zwolniona z VAT, ale płacąc dostawcom nie możemy go odliczyć) - wyliczał Kulesza.

- Wykonujemy też szereg działań nie związanych z podstawową działalnością, ale wspomagającą administrację rządową. Dobrym przykładem jest dostęp do różnych usług e-administracji. W bankach można założyć profil zaufany. To wszystko kosztuje, bo musimy zorganizować rozwiązania IT wspomagające ten dostęp – mówił.

Gość dodał, że ostatnio banki są zaangażowane we wspomaganie programu administracji rządowej. - Chodzi o JPK czy podzieloną płatność, która ma wejść od kwietnia – stwierdził.

Kulesza podkreślił, że jak podsumujemy wszystkie te rzeczy, to wychodzi kilkanaście miliardów złotych.

- Bank Millennium w zeszłym roku zapłacił 600 mln zł obciążającego wynik podatku. Natomiast zysk za 2017 r. wyniósł 680 mln zł. Co druga zarobiona złotówka jest odprowadzana na potrzeby społeczne – zaznaczył.

W przypadku całego sektora wygląda to podobnie. - Przez wprowadzenie nowego podatku bankowego, czy zwiększenie opłat na BFG, ciągle niepobity jest rekord wyniku sektora z 2014 r., kiedy banki zarobiły prawie 16 mld zł. W zeszłym roku zarobiły niecałe 14 mld zł – podał Kulesza.

- Trudno wrócić nam do tamtej dochodowości, szczególnie w relacji do kapitałów, które rosną. Od 2014 r. kapitały zwiększyły się co najmniej o 30 proc., ze 150 do 200 mld zł – dodał.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze miasta i gminy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ